Citat:
Ursprungligen postat av GayMan
Mjo... men man ska inte ta det här med refusering på för stort allvar. Vet ni vem Jim Steinman är? Han blev refuserad av en cirka 50 skivbolag, sen när han fick chansen av Todd Rundgren, så blev hans album Bat out of Hell ett av historiens mest sålda album. Quentin Tarantino gick runt i 5 år och blev nekad av filmbolag, och tja: the rest is history, som man säger.
Ja, men vet du hur många som går runt hela livet utan att någonsin lyckas få genomslag? Extremt många. De flesta författare har väl stora problem att försörja sig på sitt skrivande. Om man går och när drömmar om att skriva en bok som ska toppa försäljningslistora och som det även ska göras film av så är det troligt att man blir mycket besviken med livet.
Hur många tror du kämpar med att sälja in sitt manuskript till olika förlag och nekas gång på gång på gång? Otroligt många. Nej, om man nu inte verkligen brinner för att skriva utan mer tror att det är vägen till rikedom och berömmelse så är det kört. Satsa istället på en utbildning där den stora majoriteten har relativt bra betalt. Läkare, jurist, civilingenjör etc. De flesta författare, skådespelare och musiker får leva mycket knapert. Det här är yrken där principen vinnaren tar allt kan appliceras. Satsar man på att bli läkare eller jurist så kan man däremot med rätt stor säkerhet räkna med att tjäna bra mycket mer än gemene man trots att man inte är den mest framgångsrika i sitt skrå.