Jag menar att såna utredningar görs, utan ngn seriös avsikt.
I jönköp.fallet då, en bmw med 200hkr och förare som haft körkort i en månad. Kör bedömt i 150 på en 90väg.
Bilen skenskriven och förmodligen med brister i bromssystemet.
Inget följdes upp, tre oskyldiga i en liten Renault blev mosade.
I andra fall låter man bli att utreda alla som var inblandade i svår olycka. Lättare göra en död förare till syndabock. Laglöst - i Munkedal.
Något liknande förväntar jag mig i akt. ärende, dvs skitutredande!
Dina synpunkter om dåtid och framtid har inte mycket bäring i den här tråden, som ska behandla den här trafikolyckan!
Polisen utreder om "grov vårdslöshet, vållande till kroppsskada samt vållande till annans död" enl. TBL kan anses ha förevarit. Om åtal väcks tar domstolen ställning till utredningsmaterialet samt ev. förmildrande eller försvårande omständigheter.
Att du framför dina förutfattade meningar om andra skilda händelser eller ev. rättsliga prövningar i landet har ingen koppling till denna trådens olycka!
Om du inte är i besittning utav en kristallkula, så kan du kanske kritisera utgången av ärendet när ett resultat har presenterats.
Var hittar man filmen där dom sitter i bilen medans föraren kör
Den finns i en länk postad i den främre delen av tråden.
Den är c:a 32 sek, visar en helt annan del av en raksträcka där man under ett antal sekunder ser hastighetsmätaren stå rakt upp (150 km/h på en Audi A4 2010).
Fokus flyttas mellan personerna och vägen med mobilkameran som har låg upplösning/dålig bildkvalitet.
Jag menar att såna utredningar görs, utan ngn seriös avsikt.
I jönköp.fallet då, en bmw med 200hkr och förare som haft körkort i en månad. Kör bedömt i 150 på en 90väg.
Bilen skenskriven och förmodligen med brister i bromssystemet.
Inget följdes upp, tre oskyldiga i en liten Renault blev mosade.
I andra fall låter man bli att utreda alla som var inblandade i svår olycka. Lättare göra en död förare till syndabock. Laglöst - i Munkedal.
Något liknande förväntar jag mig i akt. ärende, dvs skitutredande!
Känner inte till fallen men att man inte utreder alls låter konstigt. Att man däremot avstår att åtala är en annan sak. Vilket också kan leda till att folk inte får tillgång till den gjorda utredningen, helt eller delvis.
Jag är inte så cynisk, ännu, att jag tror att man skiter i att utreda och jag har aldrig sett det.
Sen går itne allt att fastställa, har du missuppfattat det?
Sekretessbelägga en förundersökning av en trafikolycka? Verkligen? Har du exempel på att det har skett förut?
Frågan var iofs inte ställd till mig!
Varje FU behandlas individuellt avseende sekretess. Uppgifter om personer under 15 år maskeras. I det fall att t.ex. känsligt bildmaterial ifrån händelsen, olycksplatsen, obduktioner eller annat finnes så bedömer man sekretessmarkering av det.
FU sekretess råder under utredningen. Jag antar att föraren tyvärr antagligen varit i ett skick att inte kunna höras.
P..g.a. Covid19 släpar domstolarnas hantering efter. Grova våldsbrott som mord m.m. kunde innan Coronan dröja 12-18 mån innan åtal i domstol. Hur situationen är för trafikmål vet jag inte, men sannolikheten är nog ganska stor att målet inte tas upp före 2021.
En irrelevant länk har postats i tråden där hänvisning görs till en två år gammal fråga om generell offentlighet av handlingar.
Tillämpningen av befintlig lagstiftning gör att FU för tråden till att börja med sekretessbehandlas under den omfattande tid som utredningen fortgår och att åkl inte har väckt åtal. Utredningen kan sedan upptas på nytt om åkl beslutar om det.
Läggs utredningen ned så vidtar prövning av om FUP ska lämnas ut ifall att den frågan kommer upp. Tillämpningen av befintlig lagstiftning kommer då med all sannolikhet medföra att inget allmänt offentliggörande kommer att medges.
Ev. vidare frågor om offentlighetsprincipen kan jag besvara i annan/annat tråd/delforum!
Inte tillräckligt i dom där hastigheterna. Kräver ett visst ansvar att framföra ett fordon. Vi kan aldrig bygga bilar så säkra att alla alltid kommer att överleva när man kör utan förnuft tyvärr
Klart man kan men frågan är vill någon köpa en sådan bil som tar alla beslut?
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!