Citat:
Ursprungligen postat av
tussilago1
Är det fel att ha diagnoser? Sedan är det är det ej lätt att ta hand om flera barn med diagnoser. Sitt ej och tro ni är felfria o allsmäktiga. Hon lever själv mer än ni hade fixat era hatare.
Låter som att du syftar till
alla i tråden. På vilket sätt lever hon mer än gemene man här? Hon kan ju knappt röra sig eftersom hon är dödligt överviktig.
Det är synd om barnen som "uppfostras" av henne. Dom kan ju inte ens bete sig i en sekund vid matbordet. Det har ju tidigare uppmärksammats i tråden att den yngsta sonen verkar gå bakåt i sin utveckling gällande tal o.s.v. Troligtvis för att hon ser till att hela familjen lever ett så dysfunktionellt liv.
Dom här barnen skulle behövt vara på fosterhem där dom förhoppningsvis skulle haft föräldrar som ser till barnens bästa istället för sitt eget bästa (vilket är att äta kopiösa mängder mat och att klaga på allt och alla).