Citat:
Ursprungligen postat av
Arbetsskygg
Jag räknade lite på det. En Big Mac kostar säkert 59 kr utan meny. Gånger åtta.
Pommeslådorna på Max går bergis loss på 35 kr styck.
Cheeseburgarna kostar 15 kr styck, har jag för mig.
Chili Cheesen kostar säkerligen 25 kr per påse, det är ju 7-8 stycken i varje påse.
Nästan 800 kr skitmat som tre frossare svalde utan att tugga på tio minuter.
Då jag tror hon ligger inom spannet normalbegåvad, är köpa skräp för 800 spänn extra anmärkningsvärt.
Ska hobbypsykologa mig på henne i brist på tråd om nivetvem:
Jag tror hon har det låga självförtroende man kan få av att veta att man borde och kan välja vettigare, men av lathet och rädsla för det okända och för att misslyckas när man försökte förändra något till det bättre, istället stannar kvar i en ond men trygg spiral.
Det i sin tur manifesteras i att man tar på skygglappar och försvarar sina usla val med enorm envishet och slår bakut vid minsta kritik. Allt blir personligt, skitsaker som hur man kokar ris är ett påhopp på ens existens för den som identifierar värdet i den man "är" med "vad man gör". Gör du fel när du tillagar ris, är det fel på dig - inte på din metod att göra ris.
Familjeutökad förnekelse, dra in och behåll barnen i bubblan. Stötta varandra mot omvärldens sneda blickar. Kicken och styrkan få några hundra följare som lever i samma bubbla ska inte underskattas.