Flashback bygger pepparkakshus!
2020-05-06, 18:51
  #61
Medlem
Martin Björk och Peter Siepen.
Citera
2020-05-06, 18:52
  #62
Medlem
KlappMungons avatar
Kungen och hans familj. En skara mediokra människor som suttit i kassan på ICA eller jobbat i äldrevården om de inte fötts med sina titlar.

Man kunde ge vilka slumpmässigt utvalda människor som helst deras titlar och det hade funkat precis lika bra.

Vare sig man är "de ger näringslivet PR utomlands"-kapitalist eller nåt slags traditionell rojalist så kan man inte argumentera för att individerna bakom titlarna är viktiga.

Lasse Berghagen eller Adam Alsing (vila i frid) hade varit fan så mycket bättre som kungar.
Citera
2020-05-06, 19:05
  #63
Medlem
526s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EnLitenFrys
Kändisar har som regel haft en talang eller kunskap som gör dem kända. Idrottare (Zlatan), artister (ABBA), författare (Guillou) väldigt kunniga inom ett ämne (GW), skickliga programledare (André Pops), unika personligheter (GW igen). Att de hamnat där de hamnat är inte bara slumpen, de har antingen ett driv eller något som andra saknar.

Under senare år poppar det upp nya kändisar som saknar större talanger. De är "influencers", har stora följarskaror på sociala medier och det är (för mig) väldigt oklart varför. Vad deras USP (Unique selling point), som gör att de lyckas slå sig fram i bruset där andra misslyckas?

Vilka är Sveriges onödigaste kändisar? De har ingen speciell talang, de har inte uträttat något särskilt, det finns inget särskilt som utmärker dem alls - mer än att de råkar vara kända? De borde kort sagt upphöra att existera i kändisvärlden och tvingas skaffa ett riktigt jobb.

Motivera era kandidater!

Jag börjar:

Bianca Ingrosso - Sjunger inte. Dansar inte. Tillför i princip ingenting. Mode och smink men det finns det hundratusen andra som gör. Har haft turen att födas in i Wahlgren-Ingrosso-familjen, med en mamma som gett sig fan på att barnen ska även de bli kändisar eftersom det är så de försörjer sig i familjen. Blir less varje gång hennes nuna dyker upp, varför är det någon som överhuvudtaget bryr sig om denna kvinna?

Viktor Frisk - Kan inte sjunga eller dansa men har deltagit i Melodifestivalen ett antal gånger. Inte någon större tänkare, inga speciella talanger. Verkar mest vara en glad, inte särskilt smart person som på något sätt fått en massa följare i sociala medier och halkat in på ett bananskal i kändis-sverige och lyckats stanna där. Petar även in hans parhäst Samir Badran här, men tycker Samir har mer USP än Frisk (utseende, namn, driv, PH-deltagandet, vältränad).

Calle Schulman, Katrin Zytomierska, Anitha Schulman - Ytliga, elaka, hycklande, relativt korkade människor som halkat in i kändisskapet via Alex Schulman. Önskar att jag även kunde placera Alex i samma kategori, men karln är (tyvärr) hygglig på att formulera sig i text. Det är också hans enda förtjänst, i övrigt är han en förkastlig person på alla sätt och vis - och att han lyckats bli miljonär flera gånger om och framgångsrik genom att bete sig som en skenhelig skolgårdsmobbare och översittare - är inte smickrande för vårt samhälle i stort.

Joakim Lundell med fru - Här får jag medge att jag har dålig koll, har inte grävt i hans "content" särskilt mycket. Han ska ha blivit en av landets största youtubers, men jag förstår inte varför. Osympatisk, släng av bokstavsförkortningar, inte direkt något geni, ingen särskild talang. Hade nån beef med en hantverkare och blev om jag förstår det rätt fälld för förtal, när han medverkade i intervjuer förstod man snabbt att den här killen fick inte höga betyg i skolan. Jag förstår inte alls varför han lyckats eller varför någon tycker han är en person som producerar kvalitet. Upplys mig om jag missat det!

Kom med fler och återigen - motivera era svar. Tycker ni jag eller någon annan har fel - förklara vad kändisens USP är, varför de slagit sig in i nöjes-Sverige och är där för att stanna?


Varför måste alla vara så "nödvändiga"? Vad menas ens med det? Om 1,5 miljoner regelbundet tittar på en person så fyller denne en funktion. Varför ska alla dansa?
Jag är trött på alla "talanger" som spelar fiol med fötterna och sjuuuuunger.
Citera
2020-05-06, 19:21
  #64
Medlem
Räknas vetenskapsmän och uppfinnare som kändisar? Har vi ö.h.t några nödvändiga kändisar? Lite idrottsmän, en del artister, ett par skådisar som har slagit i USA, ett par konstnärer, ett par författare och Dag Hammarsköld, det är typ de jag kommer på spontant.

Var ska man börja? 90 procent av alla som någon gång har deltagit i parlamentet. Motsvarande siffra för alla som nån gång har medverkat i melodifestivalen. 90 procent av alla politiker som verkar eller har verkat i Sverige. 95 procent av alla journalister. 100 procent av alla kriminologer och i synnerhet Jerzy Sarnecki. Sexologer i tv, tidningar och radio.

Alla som någon gång har varit programledare för nrj, mix megapol, eller annat radioprogram. Influensers, dokusåpa och vanliga såpaskådisar, podcasters. Glenn Hyséns son som är bög. Folk som blir kända för nån sjukt onödig grej, typ driver en tatueringsstudio, är skäggfrisör, skriver om grillning, cros-fitt och livet i tidningen Café (när folk fortfarande läste den), coachar hundars uppförande i tv, eller är expert på hur man ska duka bord vid olika tillfällen. Driver Södermalms första veganska hbtq-ceriifierade grönsaksjuicecafé o.s.v. Alla invandrare som skriver, berättar, skämtar, om hur det är att vara invandrare.

De flesta komiker i allmänhet, komiker som jobbar på Sveriges radio (särskilt tankesmedjan), Komiker som åker ut på turnér. Alla programledare för "underhållnings"program i tv, typ Kronér. Robert Wells, Alexander Schulman och hans bror, Greta Tunberg, Lasse Holm. Robert Aschberg, Gert Fylking, Jan Gouillo, Anders Timell, Martin Björck. Alla som har blivit kända för att de är tillsammans med någon, "spelarfruar med bloggar, Artistfruar, Joe Laberos fru (om hon är känd).

Motivera? Hur då? Tycker listan talar för sig själv egentligen. Men tänk så här, finns det någon person av de jag har nämnt som någon här skulle sakna om de försvann?
__________________
Senast redigerad av Geigerzehler 2020-05-06 kl. 19:55.
Citera
2020-05-06, 20:09
  #65
Medlem
Stark-Senaps avatar
Måste bara nämna Alice Timander. Inte för att att hon inte förtjänar att vara kändis. Tvärtom! Hon är en drottningen av kändisar. Men det var hon som (i Sverige) uppfann hela idén med att vara kändis bara för att man är kändis. Tandläkare i botten. Som Alban. Men i övrigt bara känd för att hon var känd. Syntes på ALLA röda mattor. Och detta, märk väl, uppnådde hon innan sociala medier, innan internet. Eloge till henne! (Bonus: missa inte när hon får besök av ”skägget”. Finns på youtube.)
Citera
2020-05-06, 20:23
  #66
Medlem
itsurewasntmes avatar
Alla?
Citera
2020-05-06, 20:33
  #67
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kilimandjaro
Martin Björk och Peter Siepen.

Alltså, du kan inte vara över 35 år? Siepen var ju en institution på den tiden det begav sig. Ja, han var tv-stjärna och den som gjorde ZTV till vad det var. Bland flera andra bör tilläggas. Är man ingen kändis om man blir känd via tv?

Han startade även och drev produktionsbolag inom tv. Arbetat som modell och DJ.

Att han inte skulle kvalificera sig som en kändis utan content är att diskvalificera dagens ALLA sk kändisar, som saknar någon form av substans.
Citera
2020-05-06, 20:46
  #68
Medlem
Bianca Ingrosso (säkert redan nämnd hundra ggr med all rätt)
Kenza (ingen talang whatsoever)
Paow (samma som ovan men hon är iaf lite "roligar" pga helt spårad)
Peg Parnevik
Citera
2020-05-06, 20:56
  #69
Medlem
DyingAtheists avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kilimandjaro
Martin Björk och Peter Siepen.

Tänkte direkt på honom när jag läste trådstarten. Mest för att jag av en udda slump hamnade på en pub en sommarkväll där han av någon outgrundlig anledning sjöng Karaoke/agerade discjockey. Puben är/var uppdelad i två delar. En del med mer sittplatser, ett piano och klassisk pub-känsla, den andra delen med dansgolv och blinkande discolampor.

Peter Siepen "uppträdde" helt själv, helt utan publik framför det helt tomma dansgolvet (men med lila/blått blinkande ljus). I den andra delen av puben satt en skön pianolirare och klinkade Elton John-låtar till en tårögd, salongsberusad och applåderande skara pubgäster.

Denna Peter Siepen gav då både ensamheten och C-kändisen ett tragiskt ansikte som jag aldrig kommer glömma.

Vad har karln ens gjort som gör att han fortfarande är ett "affischnamn" som ska dra folk?
Citera
2020-05-06, 21:04
  #70
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stark-Senap
Måste bara nämna Alice Timander. Inte för att att hon inte förtjänar att vara kändis. Tvärtom! Hon är en drottningen av kändisar. Men det var hon som (i Sverige) uppfann hela idén med att vara kändis bara för att man är kändis. Tandläkare i botten. Som Alban. Men i övrigt bara känd för att hon var känd. Syntes på ALLA röda mattor. Och detta, märk väl, uppnådde hon innan sociala medier, innan internet. Eloge till henne! (Bonus: missa inte när hon får besök av ”skägget”. Finns på youtube.)

När hon får besök av Micke "Skägget" Dubois är en klassiker. Han hade en serie där han gjorde hembesök hos olika kändisar. Bland annat Sune Mangs, Bosse Larson med flera...
Citera
2020-05-06, 21:33
  #71
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av TodayForever
Therese Lindgren är väl ytterligare en sån figur som mest är känd för att berätta om hur hon mår, sin nya lägenhet och sånt.

On spot hon tillför ingenting. Absolut ingenting. Sjukt att hon är sveriges största youtuber.
Citera
2020-05-06, 21:54
  #72
Medlem
Senil-with-styles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bittergubbe
Fan, känner du inte till Joakim Lundells många talanger? Karln är etablerad i allt från musikproduktion till spökjagande
Han tog ju en sväng in i porrbranschen också.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in