Citat:
Ursprungligen postat av
ArneIII
Jag har nog missat kritiken mot Isaksson. Eller har folk menat att det skulle finnas något bättre alternativ till honom?
Genom åren har han fått oändligt mycket skit från diverse tyckare, trots att det alltsomoftast inte handlat om nån tabbe från Isakssons sida men laget har presterat dåligt. Har läst om folk som velat ha in Wiland, Eddie Gustafsson, Hedman, Shaaban och på senare tid Olsen, Dahlin & Carlgren men ingen av dessa skulle ha konkurrerat ut Isak. Tragiskt nog lär inte större delen av folket minnas honom som den stabile målvakt han faktiskt var, oavsett hur situationen såg ut i klubblaget.
Citat:
Ursprungligen postat av
Mellbergan
Eran med Mellberg, Isaksson, Ljungberg, Källström, Chippen, Taco, Henrik Larsson och Zlatan är nu över.
Jag får allvarligt talat tårar i ögonen när jag tänker på detta. Kommer aldrig att se på det svenska landslaget på samma sätt som när dessa lirarna var med. Det handlar inte bara om att det varit duktiga fotbollsspelare. Det handlar också om att dessa lirares goa personligheter samt att de har präglat min barndom med massor av härliga minnen kopplade till dessa matcher med det sociala runt om dessa tillställningar.
Nu är allt detta slut.
Feel you.