Citat:
Ursprungligen postat av
Gorm Den Gamle
Jobbar den här killen med humor? Verkligen?
Javisst! Han är dessutom väldigt populär, och det med rätta!
Här är ett till kåseri av honom som ni Skauningar kanske blir kränkta av:
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a...nes-makthavare
Citat:
"Jag fastnade för en mening på Sveriges Radios hemsida nyligen.
Det var en artikel på P4:a Malmöhus sida. Länsstyrelsen i Skåne hade bjudit, in och jag citerar: ”en rad skånska makthavare för att diskutera arbetet med coronaviruset”. Vilket ju är jättebra så klart.
Men just den meningen väckte så många frågor, och framkallade så många bilder i mig.
”En rad skånska makthavare för att diskutera arbetet med coronaviruset”.
Vad var det för ”makthavare”?
Vad sades under mötet?
Hur var stämningen?
I mitt huvud satt det ett gäng rika grisbönder längs ett stort och avlångt konferensbord och låtsades förstå situationen samtidigt som de koncentrerade sig på att se allvarliga men beslutsamma ut.
Jag gissar att det dracks mineralvatten.
Troligtvis hade alla fått ett block och en penna som de då och då skrev ner nåt i, mest för syns skull. Samtliga ”makthavare” runt det där bordet var i mitt huvud tämligen feta och utsöndrade en svag doft av raps. Eller kanske inte feta men allas kostymer och dräkter satt för tight och lite skevt. Då och då stördes mötet av att en skock gäss tagits sig in och förde oväsen varpå man fick ta en kort paus så att ägaren, alltså någon av de ”skånska makthavarna” lyckats jaga in dem i sitt hägn."
Känner ni hur det börjar koka i det trögflytande skånska blodet? Känner ni er arga?