Citat:
Ursprungligen postat av
Luxus
För att de, likt många andra, inte har marginaler. Aktieägarna å vd måste ju få maximal avkastning. Avkastningen - det är såna som du. De skiter ju i om du har ett kul påsklov, sålänge de får dina stålar.
Det är nog en och annan anställd som vill ha lön också. Skulle de tillämpa fri avbokning finns risken att bolaget går omkull, risken kanske finns ändå i detta läget..
Såhär står det på skistar: Du har betalat hela din resa och vill avboka/boka om*.
Har du mindre än 42 dagar kvar till ankomst kan du inte boka om din resa. Vill du avboka behöver du ett giltigt skäl som ska bekräftas med ett intyg för att få tillbaka pengarna för din resa.
Edit: och såhär står det hos branäs
30 dagar eller mindre kvar till ankomst – Med ett giltigt skäl och intyg kan du om- eller avboka (expeditionsavgift 200 kronor). Skyddet kostar 325 kronor och måste köpas samtidigt som boendet.