Citat:
Ursprungligen postat av
Lisastankar
Hej!
En fråga som jag hoppas att någon har ett jävligt bra svar på.
Jag har varit arbetslös nu i en månad efter min föräldraledighet och har med det sagt gått på a-kassa. Nu har jag dock fått ett jobb och börjar den 1:a mars (Heltid). Lönen är innestående vilket betyder att jag får lön först i april.
Jag kan inte ta a-kassa under mars eftersom att jag jobbar naturligtvis. Men det betyder ju också att jag kommer stå med noll kronor under mars månad.
Det måste finnas någon väg man kan gå för att få en mindre inkomst vid sådana här tillfällen? Någon som vet hur man ska gå tillväga?
Finns inte en chans att jag klarar mig på 0 kronor med en hyra och diverse räkningar och dessutom att kunna ge mina barn mat under en hel månads tid.
Jag har ingen att låna pengar av så det är uteslutet. Men finns det någon annan trygghet inom staten vid sådana här tillfällen som jag inte vet om?
Tacksam för alla svar.
Vänliga hälsningar, den just nu fattiga och panikslagne tvåbarnsmorsan
Har du inga betalningsanmärkningar så är det väl ett kreditkort som ligger närmast till hands helt enkelt. Ta även kontakt med hyresvärden och andra som vill att du betalar deras räkningar. Förklara läget så tror jag åtminstone 80% ger dig respit en månad.
Ta framförallt inte åt dig av de där coola killarna som hävdar att dom sparat så dom kan vara lediga i flera år. Högst sannolikt så sitter dom i värre sits än du gör just nu. Helt säkert är i alla fall att om det vore sant de dom påstår hade dom inte suttit och spelat allan på flashback. Garanterat.
Alla har vi råkat ut för oförutsedda grejer som kan få en på pottkanten ibland. Det är ju då en buffert är bra att ha till hands men jag har full förståelse för att en ensamstående med två barn inte snabbt kan dra ihop en buffert. Just i ditt fall känns det dock inte särskilt oförutsett. Det kan ju inte gärna ha kommit som en överraskning att föräldrapenningen skulle ta slut? Så nog tycker jag du borde ta åt dig lite av kritiken. Jag menar hade du sparat 250 kr i månaden bara under din föräldraledighet så hade du inte hamnat här.
Det är lätt att vara efterklok men nu behöver du ju inte vara det till nästa gång i alla fall. Börja månadsspara, även små summor blir lite grand i långa loppet och lite grand kan göra stor skillnad om du råkar ut för något liknande igen.
Självklart kommer du ta dig igenom den här månaden på något sätt. Det blir säkert tufft och kanske hamnar du lite på efterkälken nån månad eller två men sen är du tillbaka i matchen igen. Det går fort.