Citat:
Ursprungligen postat av
Merwinna
Hur lång är Rebecka, någon som vet? Det står att hon gick ner till 30 kg i häktet. Om hon är normallång, så måste hon ju ha sett ut som en koncentrationslägerfånge? Risk för plötsligt hjärtstopp till och med. Konstigt att hon inte lades in för intravenös matning.
Ett BMI på 14,3 (under 18,5 räknas som underviktig).
”Hälsorisker vid lågt BMI
En ohälsosam undervikt, med alltför lite kroppsfett och muskelmassa, kan få allvarliga konsekvenser. Ett lägre energiintag i förhållande till behov leder ofta till magsmärtor och sömnproblem, sänker prestationsförmågan och gör dig trött och frusen.
Undervikt kan ibland leda till svårläkta sår, infektioner och anemi. Blodtryck och vilopuls kan bli ohälsosamt låga och orsaka blodtrycksfall och yrsel med fallrisk, nedsatt ork, depression och nedstämdhet, liksom förvirring, dåsighet och långsam andning. Det finns även risk för fallskador till följd av minskad muskelmassa, inte minst bland äldre som drabbas av undernäring. Vid allvarliga fall av undernäring, till exempel i samband med ätstörningar, kan kroppens temperatur sjunka under 35 grader (så kallad hypotermi).”
Från kry.se