2020-03-15, 10:13
  #103873
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RollonHomie
Personligen tycker jag man borde göra tvärtom. Det är viktigt att hålla koll på antalet smittade och inte låta var och en själva bestämma över sin egen karantän. Den kommer alltid att misskötas, speciellt bland den yngre befolkningen. Finns inget (enligt mig) som tyder på att man håller smittan under kontroll på det här viset, snarare tvärtom. Den kommer spåra ur och sjukvården gå under.

Din strategi är inte realistisk. Det är även naivt att tro att detta går att hålla under kontroll. Även i länder som infört allmän karantän måste folk gå till jobbet så samhället inte stannar. Naturligtvis kommer man att missköta sig även där och fortsätta smitta varandra.
Citera
2020-03-15, 10:14
  #103874
Medlem
Haddock93s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Shwp
Ska bli kul att se vilken strategi funkade bäst i slutet. Finns väl tre olika.

Stäng ner allt, som Kina, Italien, Spanien osv.
Kontrollerad flockimmunitet, som Sverige och England.
Gör ingenting, som USA

Kontrollerad flockimmunitet ska tydligen inte göras längre i Sverige och England så den strategin var uppenbarligen inte lyckad.

USA gör faktiskt mycket? Stänger gränserna har man gjort, vissa delstater stänger skolor, näringslivet går ihop med staten, 1 vecka betald sjukdom osv.
Citera
2020-03-15, 10:15
  #103875
Medlem
Terror-Ister-Bands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vidrikfittanen
Hur effektiv är avrådan från UD gällande utlandsresor? Kollar man på flightradar24 så flyger det ju plan in och ut (nästan) som vanligt.

Arlanda ar spoklikt tomt, manga flighter ocksa installda.
Citera
2020-03-15, 10:15
  #103876
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mickey-D
Hur får du ihop det här? Om man inte vet om man är smittad hur ska man då veta om man ska hålla sig hemma eller inte?

Man skall hålla sig hemma om man har det minsta luftvägsbesvär.
Citera
2020-03-15, 10:16
  #103877
Medlem
Mycket läsvärd länk med uttalanden ifrån olika forskare angående flockimmunitet:

https://www.sciencemediacentre.org/expert-comments-about-herd-immunity/
Citera
2020-03-15, 10:16
  #103878
Medlem
kardashanarsels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av petnomi
Helt riktigt, regeringen verka ha någon slags åtalsimmunitet? Dom beter sig i vart fall på ett sådant sätt.
Vi borde införa författningsdomstolar!


Ja det är förbjudet att demonstrera nu och det passar dem utmärkt
Citera
2020-03-15, 10:16
  #103879
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av futuro
Sverige är värre än Nordkorea och Kina tillsammans. Vi MÅSTE få en debatt om FLOCKIMMUNITET!
De har lurat hela svenska folket: 1) viruset inte farligt, gå ut och smitta. 2) Vi kommer inte få annat än exportfall, gå ut och smitta. 3) Vi kör Melodifestival, gå ut och smitta. 4) Låtsasbrist på munskydd, gå ut och smitta. 5) Ingen inhemsk smitta, gå ut och smitta. 6) Låt vårdpersonal insjukna och starta Coronasjukhus, gå ut och smitta. 7) Vägrar stänga skolor, gå ut och smitta.
Riskgrupper, föräldrar till skolbarn. Skolbarn i riskgrupper. Dessa OFFRAR MAN.
Detta är SKANDAL!!! Måste upp på den politiska agendan. Vem ställas till svars?


TEGNELL som är vår "expert" men som istället för att försöka lägga upp en strategi för folket har suttit på flashback och försvarat sin person och sin nysattack. Om det är han, vill säga.
Citera
2020-03-15, 10:16
  #103880
Medlem
Hjärt/kärlproblem uppdagades efter SARS. Detsamma nu med covid.

https://www.nature.com/articles/s41569-020-0360-5
Citera
2020-03-15, 10:17
  #103881
Medlem
godhetsapostelns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Det här kanske förklarar alla konstiga uttalanden från Anders Tegnell:



Målsättningen är inte att stoppa coronasmittan bland svenskarna utan målsättningen är precis tvärtom - att smitta så många svenskar som möjligt. Dvs helt tvärtom mot övriga länder på jorden, där man istället gör allt för att stoppa smittan så att så få människor som möjligt drabbas av den.

Visserligen dementerar Anders Tegnell detta - men bara delvis:

"I alla fall inte att det ska ske så snabbt som möjligt"

"Det måste ske lugnt, sakta och kontrollerat så att sjukvården hinner med att hantera det, vi ska inte skynda på det"
Precis, här erkänner idioten helt öppet att man eftersträvar att smitta befolkningen men att man är så djävla dum att man tror att det går att kontrollera spridningstakten.

60% av befolkningen motsvarar 6 millioner. En dödlighet på 1-4% innebär att 60,000 till 240,000 svenskar kommer att dö. Inte nog med att dessa kommer att dö...de kommer att dö en av de plågsammaste sätt man kan dö på. Drunkna långsamt i sina egna lungor.

Titta på Italiens siffror - inget annat. 3500 nya fall igår (för en sjukvård som redan går på knäna. Den exponentiella ökningen fortsätter (även om jag förstår att gemene man inte förstår vad exponentiell ökning innebär).
__________________
Senast redigerad av godhetsaposteln 2020-03-15 kl. 10:32.
Citera
2020-03-15, 10:17
  #103882
Medlem
Drullknulls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kardashanarsel
Ja det är förbjudet att demonstrera nu och det passar dem utmärkt

Källa på att demonstrationsförbud råder?
Citera
2020-03-15, 10:17
  #103883
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snarkaren
Uppdat. på Filmlistan vi alla bör se...

Contagion (2011)
Pandemic (2016)
The Stand TV Mini-Series (1994)
The Last Man on Earth TV Series (2015–2018)
Carriers (2009)
Outbreak (1995)
The Andromeda Strain (1971)
The Andromeda Strain TV Mini-Series (2008)
Right at Your Door (2006)
Flu (Gamgi) (2013)
The Crazies (2010)

Ett bra motmedel mot panik är att se panik, för att sedan återgå till de vanliga sysslorna.

https://m3.idg.se/2.1022/1.731584/filmer-serier-virus-apokalyps

"Med kusligt bra tajming har Netflix rullat ut en dokumentärserie om pandemiprevention. Här får vi följa läkare, virologer och smittskyddsexperter som jobbar mot klockan för att förutse och förebygga nästa stora sjukdomsutbrott. Tittaren får resa med över hela världen – från provtagningar i fladdermusgrottor till besök vid enorma matmarknader i Asien. En riktig reality-check i förhållande till de flesta andra alstren på denna lista."
Citera
2020-03-15, 10:18
  #103884
Medlem
barkies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Haddock93
Kontrollerad flockimmunitet ska tydligen inte göras längre i Sverige och England så den strategin var uppenbarligen inte lyckad.

USA gör faktiskt mycket? Stänger gränserna har man gjort, vissa delstater stänger skolor, näringslivet går ihop med staten, 1 vecka betald sjukdom osv.

Bemöda dig inte med att svara snöflingorna. Han sitter hemma och runkar till tanken på att allt är Trumps fel.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in