Citat:
Ursprungligen postat av
aw
Jag tycker det är etiskt fel att neka rökare en operation, om inte rökningen är ett hinder för att operationen ska gå att genomföra. Det är inte statens jobb att jävlas med rökare.
Håller till viss del med. Samma sak med levertransplantation. Du får ingen ny lever om du fortsätter att dricka. Och jag ser inte er antivaxare demonstrera över det.
Men att sluta dricka och att sluta röka är rätt svårt. Väldigt svårt jämfört med ett fem minuters nålstick i armen.
Och här har vi ju ändå tydliga exempel på att det faktiskt går att ställa krav för att man ska få vård. Och det är ju i all välmening. Att ställa krav är rent av att bry sig om.
Så jag förstår inte vad politiker och beslutsfattare väntar på. De borde sätta ner foten: ”Den 1 februari får inte längre du som är ovaccinerad mot covid sjukvård om du smittas.”.
Det vore något det. Dags att sluta dalta med dessa dagisbarn och foliehattar. På 60-talet låste man in denna typ på dårhus. Men nu för tiden är det istället den tysta majoriteten som får vika ner sig och lida pga dessa imbeciller och deras konspirationsteorier.