Citat:
Ursprungligen postat av
Onkel Kostia
Infektion ger förvisso bättre immunitet än vaccination. Men studiens resultat innebär inte att man ska förlita sig på naturlig immunitet för att bekämpa viruset.
Det där är en feltolkning. Studien säger ju att naturlig immunitet är mycket pålitlig. Det är den enda immunitet vi kan förlita oss på för att stoppa pandemin, vaccinen kan ju inte det.
Citat:
Det är alltså en dum idé att medvetet sträva efter att erhålla naturlig immunitet.
Nejdå, är man ung och frisk så är det det bästa alternativet. Man har minimal risk med infektion och får maximal immunitet efteråt. För att skydda de i riskgrupper så är det säkraste att så många som möjligt får naturlig immunitet så snabbt som möjligt, samtidigt som riskgrupperna är vaccinerade. Så det gäller att skynda sig nu då vaccinens effekt börjar avta efter 3-10 veckor.
Citat:
Vaccinerna ger bättre skydd än att förbli ovaccinerad.
Nej, naturlig immunitet ger bättre skydd än att vara vaccinerad. För de som haft covid ger vaccin i princip ingen skillnad, de kommer stöta på viruset igen och boostas utan spruta och med maximalt skydd mot sjukdomen.
De skriver ”inga covid-parties”, men jag anser att det är exakt vad man ska göra. Riskgrupper är vaccinerade, let it rip.