2020-03-31, 20:37
  #177613
Medlem
boqpods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av shevita
FHM = regeringen = Löfven = Sossarna


Men ja, hon är dum i huvudet. Kan ingen säga till henne offentligt hur korkad hon låter och hur pass genomskinligt allt det hon gör är?

Vart är SD, vart är Hanif Bali?

Varför är det SÅ JÄVLA TYST PÅ ALLA FRONTER??

I krig och kris står man enade oavsett partipolitik, inte läge att gapa inrikespolitik i dessa tider.
Citera
2020-03-31, 20:37
  #177614
Medlem
Bouchets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av InOurNature
En personlig reflektion kring rådande tillstånd. Det börjar kännas riktigt, riktigt olustigt. Jag vet att panik och alarm inte är bästa medecinen men, fan alltså. Siffrorna stiger, fler patienter, fler döda och vi springer fortfarande runt. Inte som vanligt men till synes många av oss obrydda. För mig ringer alla alarmklockor som finns, uppdateringar om världsläget väller in. I min direkta vardag, i min stad, allt lugnt. Folk vandrar, handlar, tar en bärs, köper kläder. Det är en surrealistisk verklighet, som att det bara är ett påhitt. Hoppas det, vore ganska skönt faktiskt.

Inte så konstigt och helt rätt. Nu vet jag inte var du bor, men om det inte finns en väsentlig smitta i samhället finns ingen anledning att alla ska sitta och glo hemma. Låt hjulen snurra så länge det är möjligt. Om man bara är observant, tänker på vad man gör osv så är det inga större problem. Varför skulle vi stänga ner i skåne exempelvis? Än har vi ingen allmän smitta här, dock kan jag hålla med om att folk verkar ha släppt lite på garden. Fortsätt leva livet medan man kan.
Citera
2020-03-31, 20:38
  #177615
Medlem
Påsklov snart

Dumma indolenta individfokuserade cucksvennen kommer åka på semester


Kommer eskalera i slutet av april, då dör vi som i Italien.


RIP
Citera
2020-03-31, 20:38
  #177616
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Troian
Det antagandet bygger på att fördelningen av de smittade är likadan som fördelningen i befolkningen i stort.

0,66 procent var dessutom i Kina. Sverige är inte Kina. Hur påverkar det dödstalen? Ingen aning! Vården i Sverige är antagligen bättre, men å andra sidan är ju befolkningen äldre också.

Nope, 0.66% är aggregerad från flera källor, inklusive Kina, kryssningsfartygen med mera.

Det är också det lägsta talet hittills, de flesta har antagit cirka 1%, även mer, så om det "endast" blir 0,66% är det goda nyheter.

Det kan också vara siffrorna från Kina inte stämmer, det finns några indikationer på att de har underrapporterat dödsfall.

Ingen vet exakt vad det kommer att bli, men om det blir mindre än 20 000 avlidna efter att ha infekterat 70% av Sverige, måste det vara tidernas sensation.
Citera
2020-03-31, 20:38
  #177617
Medlem
TheFortresss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lone star
Hur länge orkar folk hålla sig isolerade innan de säger vi måste ut? Tror det blir stor smittspridning under påsken. Sommaren ska vi bara inte tala om. Anyone, hur många är hemma i bostaden juni, juli och augusti? Svenskarna skulle bli helt tokiga!
Isolering en längre tid orkar ingen befolkning med. Möjligen förutom Nordkorea. Även om en o annan blir skjuten för brutit karantän.

Det gör folk inte, vi är inte skapade till att hållas inlåsta. Rapporteringar från Italien och Sydeuropa verkar peka just på att utegångsförbud medför kontraproduktiv effekt.
Citera
2020-03-31, 20:38
  #177618
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Mogna-Meloner
Personerna i fråga: Stephen Kissler, Christine Tedijanto, Marc Lipsitch och Yonatan Grad

Här är rapporten: https://dash.harvard.edu/handle/1/42638988

De hävdar detta: De länder som trycker ner smittan hårt nu riskerar att få en enorm våg av sjukdomsfall i höst och vinter.
Så ca 55.000 döda i Sverige då? Om vi antar dödlighet 1%?
Citera
2020-03-31, 20:39
  #177619
Medlem
crisscrosss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gabrielle2
C19.se skriver att det är 197 personer som dött i Sverige. Expressen och worldometer 180 personer.
Vad är det som gör att det visas olika siffror.
Worldometer uppgraderades nyligen och har 180 personer och expressen 180 personer.
C19.se vem håller i den ?
Till er som nu kommer att yla hånfullt "Tycker du att det är viktigt med siffror" svarar jag nu direkt. JA det är det. Lika viktigt för mig som för WHO, media, samt folkhälsomyndigheten samt övriga knäppjökar. Nu har jag besparat er frågan.
c19.se hämtar siffror från regioner och pressmeddelanden.S tämmer oftast och uppdateras hela tiden. Dock stämmer inte dödsdag om du tar de siffrorna eftersom en del rapporterar sent och för ett dygn som börjar på olika tider.
Citera
2020-03-31, 20:39
  #177620
Medlem
boqpods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knasen2k
Dödstalen har väl mer än 4-dubblats varje vecka i Sverige de senaste veckorna, vi lär ligga på 700-800 döda totalt om en vecka, runt 1500-1800 totalt om 2 veckor osv om inget görs åt saken. "experterna" i tv räknar ju med att skiten träffar fläkten ordentligt i mitten på april och sedan är det kaoznivåer i minst 6 veckor efter det. Grattis Sverige!

Du är för blygsam, siffrorna kommer vara värre.
Citera
2020-03-31, 20:39
  #177621
Medlem
ganglere2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av shevita
FHM = regeringen = Löfven = Sossarna


Men ja, hon är dum i huvudet. Kan ingen säga till henne offentligt hur korkad hon låter och hur pass genomskinligt allt det hon gör är?

Vart är SD, vart är Hanif Bali?

Varför är det SÅ JÄVLA TYST PÅ ALLA FRONTER??

Kan lägga till lite där.

FHM = regeringen = Löfven = Sossarna=borgarna=SD=VP(K)=fler om det finns

I detta läge är de alla ett och samma.

Citat:
Ursprungligen postat av Luddewolsson
Lite skoj att bli kallad dum i huvudet, ord som mer hör hemma i livets begynnelse. Roligt att du blev så upprörd också.

FHM hade kunnat göra en Hemställan av sina råd.

FHM har vilselett regeringen genom att inte göra hemställan utan att de istället nöjt sig med att ge lite allmänna råd som var och en får bedöma lite hursomhelst.

Regeringen har nu idag gjort ett försök att ta tag i alla otydliga råd.

Ingen vet vad som ligger bakom Skistars beslut, vilka som varit inblandade i det. Underskatta inte de politiska påtryckningarna i det beslutet.

Anser dock att det inte ska behövas politiska påtryckningar. De styrande ska fatta beslut.

Citat:
Ursprungligen postat av sanne
Håller med allt du skriver. Känns som man lever i en parallell verklighet. Och allt vi blir matade med varje dag, små scener med Folkhälsomyndigheten som får gå i frontlinjen, medan statsministern säger att det inte ska vara några påskkärringar. Helt galet!

Sorgligt.
Citera
2020-03-31, 20:40
  #177622
Medlem
AttCzas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rawjudge
För att besvara endel av era åsikter å funderingar
1. Kommer SAS personal m.fl ersätta läkare och sjuksköterskor? NEJ. Dom kommer i första hand utföra enkla service uppgifter/arbete som påfyllning av handskar i patient rummen, mat osv. Hämta och transportera. Behövs det verkligen? JA. Vi befinner oss i Tjernobyl likande kaos just nu.

2. Spelar de någon roll vart/ hur man smittas etc ICA jämfört med sjukhus miljöer?
JA det spelar roll.. På sjukhus har vi behandlingsmetoder som tex. inhalationer och lufttryck behandlingar som är vardagsmat för lunginflammation liknande sjukdomar, dessa moment sprider viruset ut ur patients mun i hög dos... Den höga dosen som personalen utsätts för speciellt i utmattningsfas faser hos personalen...har setts orsaka skador i lungorna och även död dom man tror att virusets i hög dos utan att immunförsvaret hunnit aktiverats utgör en stor risk för personalen. Finns källor på det. gå in på dagensmedicin.se å leta senaste artiklar eller läkartidningen.se.

3. Just nu sänker regionen hygien/smittskyddsutrustnings kraven för personalen då de mest TROLIGT är slut på material varför man begärt folkhälsomyndigheten att ändra sina rekommendationer... som nu i sin tur låtit regionen/sjukhusen bestämma själva i detalj vilket leder till undermålig utrustning för personalen. WHO har inte sänkt kraven!

4. Är unga människor odödlig?Nej jag har flera under 50 år och många har inte riskfaktorer eller underliggande sjukdomar

/ssk nya Karolinska
tro mig eller välj själv å vara källkritisk å leta gärna fakta

oj blev dubbelt


Inte vad vi vet. En del underliggande sjukdomar är symtomfria och kräver långa utredningar innan de kan fastställas.
Citera
2020-03-31, 20:40
  #177623
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VarmaDrycker
Det beror på att AT vilseleder genom att trixa med siffror.

Sverige sticker ifrån övriga nordiska länder nu. Antal döda per miljon:

Sverige 18
Danmark 16
Norge 7
Island 6
Finland 3

https://www.worldometers.info/coronavirus/

Allt som kritikerna mot FHM och AT varnat för här i veckor besannas nu. Sverige och Finland fick sina första coronafall ungefär samtidigt. Nu har vi 6 gånger fler döda per capita än finnarna. Pinsamt dåligt. Och ändå finns det fortfarande idioter som sitter och hyllar AT.

Den 22 mars ljög Anders Tegnell på SVT. Han sa att Finland lättade restriktionerna och öppnade sina skolor. Det var ett lögn. Alla skolor har stängt i Finland. Bara barnomsorg för vissa upp till åk3 som gäller.
Finland har strikta restriktioner och därmed en väldigt lyckad kvävning av viruset.
Mycket obehagligt att det svenska folket har en sådan oärlig psykopat som styr Sverige medan regeringen sitter i baksätet. Svenskar har varit mesiga i decennier men denna man kommer att sitta sin pension i fängelset.

Det finns inget bevis på bestående immunitet efter eventuellt tillfrisknande från covid-19.
__________________
Senast redigerad av flashbackin 2020-03-31 kl. 20:43.
Citera
2020-03-31, 20:40
  #177624
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tugge
Vad händer vid värsta tänkbara senario om allt många blir smittade och dör.
Läkare, sjuksköterskor osv dör.
Mat tar slut i butiker.


Ser vi en total samhällskollaps då?
Varje människa för sig?

Mad Max scenario, bara och förbereda sig...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in