Citat:
Ursprungligen postat av
Krillolero
Jag tror FHM tar hänsyn även till det samhälle vi ska återvända till den dag krisen är över. Ett samhälle vars ekonomi är slagen i spillror, där medborgarna förlorat alla sina sparade pengar, där deras fastigheter förlorat stor del av sitt värde, där deras barn blivit överviktiga och stillsittande, där deras egna äktenskap kan ha pajat under månader av påtvingad karantän... det kan kosta tiotusentals liv. Den svenska "modellen" kan undvika just detta.
Jag minns situationen i Italien runt 2011-12, när finanskrisen kulminerat. Jag var i en liten ort i norra Italien, där lokaltidningen utan omsvep skrev om alla självmord som till stor del drabbade småföretagare, den italienska ekonomins ryggrad. Rikspressen var förbjuden att skriva om detta: La Repubblica, Corriere della Sera, La Stampa, Il Messaggero osv dryftade inte ett ord om det. Den kris som väntar Italien - och Spanien, och Frankrike, och USA osv osv - kan bli tiofallt värre.
Så det kan mkt väl vara så att Sverige blir ett slags moralisk stormakt i coronas kölvatten. Den enda nationen som respekterade invånarnas behov på kort, medellång och lång sikt och som inte lät sig påverkas av extern - ofta hysterisk och osaklig - kritik.
Skulle bli glad om det är så.
Dock har jag mycket svårt att tro att lilla Sverige som enda land i världen gör rätt samtidigt som hela den övriga världen och WHO gör motsatsen.