Citat:
Ursprungligen postat av
Hobbybonde
Nej liberalism i en kombination med byråkrati.
Liberalismen har skapat ett samhälle där allt ska drivas som företag med ökade vinster och "just-in-time-tänk". När det sedan kombinerats med den svenska byråkratin har vi fått en livsfarlig kombination.
Det här landet MÅSTE bort från liberalism och individualism, vi måste inse att vård och omsorg inte kan drivas som ett företag. Och vi måste bort från all jävla byråkrati. Låt vård och omsorg, och polis, göra sina bas-uppgifter och kapa bort dödköttet från organisationerna. Det finns så mkt folk inom sjukvården och polisen som jobbar bara med att följa upp regler och lagar, chefer och åter chefer till förbannelse.
Fortfarande drivs ju övervägande delen sjukvård i offentlig regional regi. Det finns knappt några privata sjukhus överhuvdtaget. Liberalism existerar inte i Sverige. Det är bara byråkrati oavsett parti.
Det som saknas är en förståelse för hur sjukvård ska bedrivas. Enkelt sett så består sjukvården av två delar: allmän sjukvård och specialist sjukvård. Det är allmän sjukvården som inte fungerar och det är där som nedskärningarna slagit igenom. Att blanda ihop sjukvård med regional och kulturell utveckling som sker ute i regionerna är kardinalfel från grunden.
Det har under 25 år tillåtits att driva en sjukvård som inte klarar sitt uppdrag.