Gul lök växer väl nästan i sand, lätt att odla för den trädgårdsintresserade. Jag hade däremot för mig att det är svårt att odla i stor, kommersiell skala pga olika sjukdomar och angrepp, jag snabbgooglade, om man kollar globalt används det jämförelsevis lite bekämpningsmedel vid odling av lök, men i Sverige går det åt mycket:
Citat:
I Sverige finns ingen officiell lista på vilka svenska grödor som är mest besprutade, men enligt Peter Bergkvist på Kemikalieinspektionen ligger potatis i topp tätt följt av lök och jordgubbar. Minst besprutat är betesvall och slåttervall.
Tvetydigt resultat, hur som helst växer löken i mager jord, är lätt att lagra och transportera, därav det facila priset.
Gällande lök i matlagning måste jag säga att jag är tveksam till lök i just köttfärssås, annars passar det till det mesta.