Citat:
	
		
			
			
				 Ursprungligen postat av 
Brewingmob
			 
			Risken är att fostret kan ta skada av mjölksyran och syrebristen som uppstår vid flera timmars extrem träning.
Bland mycket annat.
		
	 
 
Aj då, det får du såklart styrka på något sett om någon ska ta dig på allvar.
Träna på en lagom nivå
Som gravid bör fokus ligga på att bibehålla hälsan, inte att sikta på något prestationsmål – förutom möjligen förlossningen. Fokus ska vara balans. Inte att bygga muskler eller gå ner i vikt. Det är ingen fara att bli lite andfådd och varm när du tränar, men undvik allt för mycket mjölksyra i kroppen.
– Kan du träna och samtidigt prata så vet du att pulsen inte är för hög. För en normaltränad brukar den nivån ligga nånstans runt 70 % av max, säger Erica.
Avbryt träningen om något inte känns bra, om du blir yr, har svårt att få ner pulsen eller upplever obehag. Är det varmt, var noga med att dricka vatten och ät gärna något direkt efter träningspasset.