Citat:
Ursprungligen postat av
Knucklehugs
Är det inte bättre att byta ut plastlocket helt mot papp då? Vad har färgen för betydelse för miljön? Iof en grön dosa ser mer friluftsliv ut än en svart men men
Citat:
Ursprungligen postat av
AA-suited
Ursäkta dumheten men vad har den svarta färgen med miljön att göra? Jag bryr mig inte om färgen så länge den inte sticker ut och är typ rosa eller turkos. Så länge de inte tar bort skräplocket från portionssnuset för då är de dumma i huvudet.
Svart plast är svårare att återvinna.
Citat:
Ursprungligen postat av
Enoch.Thulin
Exakt. Det är i stort sett bara svart plast som görs av återvunnet material.
Nej, det stämmer inte. Den svarta plasten rensas i de flesta fallen undan vid sorteringen och bränns.
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/p...arta-plasten-1
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/os...last-i-sverige
Problemet ligger egentligen inte i att svart plast på något sätt skulle vara sämre, utan att de maskiner som sorterar plasten med infrarött ljus inte kan identifiera den.
Dock har man faktiskt löst detta nu i år. Genom att använda en annan typ av pigment kan flaskorna identifieras. Problemet är att det måste slå igenom hos förpackningsproducenterna, vilket kan ta tid. Det är nog lättare att bara sluta med plasten istället.