Citat:
Ursprungligen postat av
Castorchamp
De har tagit in henne, möjligen genombrott av det beslagtagna materialet hon kämpat så hårt att få tillbaka. Intressant att se vad detta leder till. De hämtade henne från ett hotell. Märkligt att den kvinnan fortfarande tycks sakna fast bostad. Att hon varit fortsatt misstänkt för anstiftan är ingen nyhet nu håller jag tummarna för att det håller hela vägen.
Lite motstridiga uppgifter angående var hon greps tydligen. Aftonbladet säger att hon greps efter att hon varit inne på förhör. Frågan är om hon togs in ifrån hotellet eller om hon kom in självmant på förhör. Hur som helst är ju det i det stora hela irrelevant.
AB nämner också att i morse så uttalade sig åklagaren om att hon inte var gripen i detta ärende utan annat -hur konstigt det än låter.
Det verkar vara lite motstridiga uppgifter. Vi får se hur länge hon blir kvar. Häktningsförhandling i helgen om det går så långt.