Citat:
Ursprungligen postat av
Hefaiston
Jag tror att vem som helst som suttit med en flygledare på en sektor i Europa idag inser att det där är betydligt längre bort än tio år, vi har ju inte ens automatiserade järnvägar ännu och dom går i ett plan på bestämda spår och går dessutom att stoppa om något går fel. Flyget går i fyra dimensioner( 3D+tid) och går inte att stanna om något går fel.
Jag oroar mig inte för mitt framtida jobb åtminstone.
Som jag förstod det kommer ju flygledaren finnas kvar som ett stöd, men att piloten sköter det själv när det är relativt okomplicerat. Med tanke på hur snabbt tekniken går framåt skulle det snarare förvåna mig om det inte införs någon typ av system i framtiden där flygledarens betydelse minskar. Kanske ligger det längre bort än 10 år som du säger, men inom 40 år tror jag definitivt (dvs innan jag går i pension

). Givetvis lär ju även utbildningstakten dras ner i den mån det införs sådana system, så det är väl främst så att flygledarens arbetsuppgifter förändras/effektiviseras snarare än att man blir av med jobbet.
Min mening med dessa diskussioner är inte att oroa någon, jag tycker bara det är intressant att följa utvecklingen