Citat:
Ursprungligen postat av
Kefalonia
Blir man mer och mer hrdad? Nog fr jag ta lite hetta, s tycker jag att om det blir fr starkt s knner man inga andra smaker. Vad tycker du?
Ja ter man stark mat ofta s blir man hrdad. Dels s r det en vanesak men det finns ocks en fysisk orsak till det. Det signalmne som kontrollerar den brnnande knslan i munnen frbrukas snabbare n det terskapas om man ter stark mat ofta och tillslut s brnns det inte lika mycket i munnen.
Jag hller med dig om smakddandet!! Vindaloo r min maxgrns fr dr jag fortfarande kan njuta av de vriga smakerna ven fast gommarna flammar, men ger jag mig hgre upp p Scovilleskalan s blir det bara smrtsamt och hettan mrdar allting annat! Ingenting som jag vill betala fr! Man behver ju inte krydda snder en matrtt bara fr att man kan/vill visa sig p styva linan.