Citat:
Ursprungligen postat av
W.Stennes
Nej, man kan inte lämna folkligt stöd eller förmåga att samarbeta med andra grupper och individer därhän. Folkligt stöd ger legitimitet och resurser som behövs för att kunna avancera och på sikt segra. Varken NMR eller NS har särskilt högt folkligt stöd nu, men NMR ligger långt före NS där och kommer fortsätta göra det. Förmåga att samarbeta med andra leder till att man istället för konflikter med andra nationella på sikt kan ena rörelsen.
Okej, jag dig en till chans. Jag syftade inte specifikt på folkligt stöd, utan att bjuda till för att alla ska kunna få en plats i leden.
Men vi kan ta folkligt stöd när vi ändå är där.
Folkligt stöd är inte en metod, det är ett resultat. Tro mig, stämmer vår gemensamma samsyn(?) om folkutbytet och dess konsekvenser så kommer vita människor behöva en trygg hamn i framtiden. Vi bestämmer om det ska vara bra gubbar med stort hjärta för sitt folk eller svagsinta människor som söker sysselsättning och gemenskap.
Citat:
En stark rörelse kan ta sunda, nyvakna människor och göra dem till radikaler. Om något är ett förlorartänk är det där "buhu, vi kan inte ta in nya människor för då kommer de omforma organisationen". Det blir ju extra konstigt att vara emot nya människor när man menar att människorna som redan finns i rörelsen inte lyckats ta fram tillräckligt bra strategier.
99% av dina yrvakna SD-väljare är inte lämpade för revolutionär kamp. Det är helt enkelt ingen folksport. Vår överlevnad är ett maraton som kräver rätt inställning, bra folk och en stor portion tur.
Citat:
När man växer ger man ett stort antal nya människor en chans och vissa av dem kommer man få rensa ut i efterhand.
Då kräver det att man inte lägger fingrarna emellan. En chans är bra mycket mer än vad många av rekryterna förtjänat, trots det har det delats ut klippkort i andra chansen.
Citat:
Sen sa jag inte att rödingarna på nått sätt blivit bättre, de har bara fått det enklare när många människor går på demonstrationer och samtidigt är aktiva i eget namn på sociala medier.
Rödingar har bytt strategi, dom försökte ta oss på gatan i 10-15 år, det kostade mer än vad det smaka. Nu kör dom fegismetoder och tjuvnyp med uthängningar. Ännu viktigare för oss att hålla borta folk som underlättar deras rubriksättning.
Citat:
En person som varit med i Motståndsrörelsen sedan typ tio år tillbaka. Hur många av avhopparna har fostrats längre än så i Motståndsrörelsen? 3-4 st?
Det är mer komplext än så. Det skiljer sig enormt att gå in som vuxen i motståndsrörelsen i östra Skåne gentemot att växa upp med gatukamp i en av Stockholms kampgrupper. Gatustriderna förr om åren i Stockholm, kända som okända, går inte att jämföra med Simons och hans polare i NSFs, i Kristianstad.
Tänk dig två 40-talister som jämför sina år som hippies, den ena om sin tid i Haight-Ashbury, den andra om sin tid i Skövde.
Nedförsbacke. Sanna mina ord.
Citat:
Konstigt att det där tänket verkar leda till att Klas leder allt färre människor...
Du kan inte ta in det va? Störst antal är alltid bäst? 5 myror är fler 4 elefanter?