Citat:
Ursprungligen postat av
pita55
Det är nog lite missförstånd här. Jag skrev förut att man får prata med kollegor m.m och inte att det ska gå ut över boende, patienter ...vi verkar ju tycka det båda två.
Har också mött vårdpersonal som inte har tålamod med patienter och heller ingen kunskap om tex demenssjukdomar och de ska bort från vården.
Utan kunskap om demenssjukdomar bör man inte få arbeta inom demensvården, det är riktigt. Tyvärr fungerar det inte så. Det är ett tungt, slitsamt, otacksamt, dåligt avlönat arbete så få personer med rätt kompetens söker sig dit eller orkar stanna länge.
Arbetsgivarna är desperata efter människor som kan tänka sig göra jobbet om än halvdant, så de anställer vilka klappmongon som helst. Resultatet blir därefter.
Alla ni som klagar på hemsk och värdelös vårdpersonal borde söka anställning inom äldreomsorgen och se hur länge ni står ut.
Jag tror inte ens ni kan föreställa er hur slitsamt det är och det är för att ni saknar nödvändig empati. Ni kan helt enkelt inte leva er in i hur det är.
Empati i sig är inte lösningen på hur man får vården att fungera. Det handlar mer om att förhålla sig professionell i sin yrkesutövning.
Balans är viktigt. För lite empati är förödande för patienten, för mycket empati är tveklöst förödande för den anställde då denne bränner ut sig själv. Balans som sagt.
Har alla i den här tråden som spyr galla över vårdpersonal den balans som krävs för att utöva "bajstorkarnas" arbete?
Ni brukar ju på ett nedlåtande sätt kalla oss för bajstorkare o.d. Klarar ni av att göra det vi gör?