Citat:
Ursprungligen postat av
BerraSWE
Funderar på Teslas solceller med batteri, 2x14KWH vilket skulle producera/lagra ca 10.000 KWh per år.
.
.
Solceller från Eon kostar ca 100.000kr att installera och Teslas batterier 100.000kr, total kostnad på ca 200.000kr.
Jag tror du har fel i din kalkyl. En Tesla Powerwall kostar 75.000:- plus upp till 30.000:- i installation. En andra Powerwall kostar minst 75.000:- till.
En Powerwall levererar maximalt 13 kWh men i praktiken kan du inte förvänta dig cykler på mer än 10 kWh eftersom man ALDRIG skall köra en hel laddcykel.
Alltså: Så länge du har en förbrukning under 20 kWh/dygn och så länge du har solceller som faktiskt kan leverera 20 kWh/dygn så klarar du dig helt utan att köpa el.
Kan bara berätta att min bergvärmepump börjar dra 20 kWh/dygn redan i Oktober. En anläggning som den du beskriver skulle inte klara hela hushållets behov mer än ca 5 månader/år, och då pratar vi om de "billiga" månaderna på sommaren, när elförbrukningen ändå är låg.
Så nej, jag kan inte alls se att man kan räkna hem en installation som den du räknar på. Men det kan förstås finnas andra anledningar för att man skall ta på sig en kostnad av ca 300.000:-. Till exempel att skydda sig från oönskade elavbrott på grund av kapacitetsbrist, vilket diskuteras
i en annan tråd.