Citat:
Ursprungligen postat av
SierraBlue
Jönköping är svårt. Det finns något konstlat över staden som gör att den känns mycket mindre än vad den är. Högskolorna är låtsasvarianter och stadsplaneringen andas förort. Om man ska trivas i Smålands Jerusalem bör man nog vara van vid att bo i betydligt mindre städer. Det sagt, så är läget förstås oerhört vackert med "havsnära" känsla, ganska likt att bo i en norsk fjord. Tågförbindelserna är kluriga.
Snarare tvärtom. Kör man på E4:an genom Jönköping tror man att det är en storstad med flera hundratusen invånare eftersom det är så utspritt. Huskvarna tillhör numer tätorten Jönköping fast det egentligen är ett eget samhälle. Jönköping är spretigt då det ligger mellan Vättern och två större sjöar.
Annat än på sommaren är Vättern ingen speciellt trevlig sjö att bo intill, bara kallt och blåsigt.
Stadsplaneringen gör att det finns två centrum. Får uppfattningen att bil är mer nödvändigt i Jönköping än tex. i Växjö.
Citat:
Ursprungligen postat av
SierraBlue
Om Växjö kan man väl inte säga så mycket förmildrande. Det är ju på riktigt en håla ute i granskogen. Dock finns det ett välmående näringsliv i området, vilket förstås är positivt. Universitetet sägs också vara ganska trevligt.
Hur integrationen ser ut i städerna vet jag inte, men generellt är smålandskommunerna rätt bra på att faktiskt sätta flyktingarna i arbete (istället för att driva runt i "projekt" eller sälja droger, som i storstäderna). Sannolikheten för att en arabklan ska muta in någon av städerna borde därmed vara lite lägre än i övriga riket.
Växjö ligger mer avsides, men 13 min tågresa från Alvesta gör att du enkelt tar dig till Malmö, Göteborg och Stockholm. Tågmässigt är Jönköping sämre då det ligger långt från stambanan.
Växjö har sydsvensk stadsplan, dvs promenadvänligt, tätbebyggt och kompakt. Jönköping är mer mellansvenskt utspritt. Växjö är trevligare då man slipper de långa avstånden. Lasarettet och kulturinstutioner som utvandrarnas hus och konserthuset ligger centralt. Det enda undantaget är högskolan som ligger 2,5km söderut.
I och med att Växjö är kompaktare, så är närvaron av kulturberikare påtagligare i Växjö. Gettot Araby ligger nära centrum, så babbeluringarna syns hänga även centralt.
I Jönköping ligger no-go zonen Råslätt 5km söder om centrum, så Jönköpingsmussarna ses inte till lika ofta.