Citat:
Ursprungligen postat av
Craigg
Jag är en ung kille i 20-25 års åldern som bott i storstan ett tag nu, men funderar på att flytta av diverse skäl. Har börjat sikta mig in på Småland då jag har släkt där, men vill ändå bo i en någorlunda stor stad och inte en "håla".
Om man skulle välja mellan Jönköping eller Växjö, vilken av dessa städer är att föredra? Uteliv och kulturliv är väldigt viktigt då jag gillar sånt, vilken av städerna har bäst utbud på det? Jag har varit i båda städerna, dock var det länge sen och bara under dagen så jag minns inte så mycket. Vill dock minnas att Jönköping var lite finare än Växjö till utseendet. Men sett till städerna som helhet, vilken skulle ni säga är bäst?
Är Kalmar för litet? Ligger lite dåligt till kanske förutom på sommaren då.
Är det extremt petigt med inom just Smålands gränser? Annars finns ju städer som Halmstad och Karlskrona nära vi var sin kust med. Halmstad är jämnstor med Växjö och bra läge att nå in i Småland åt olika håll. Iaf Jönköpings och Kronobergs län.