Citat:
Ursprungligen postat av itwasfree
OK. Nu är jag med.
I mitt inlägg så utgick jag från att "vissa dna-spår" i GP artikeln var samma som att det DNA man hade i detta fallet var tillräckligt för att kunna identifiera en person.
Alltså, GM är egentligen identifierad, mordet är polisiärt uppklarat. GM är den grovt kriminelle pundaren av Magnusson-släkten som är utpekad i tråden. Problemet är att samla bevis som räcker i en svensk super-daltar-domstol. Som bekant krävs det i det närmaste att GM lämnat sitt visitkort, leg och helst en blood-sample också för att en svensk domstol ska fälla någon
Det är detta som saknas, Jeff Tommy är dock bunden i tid och plats, han är också utpekad av andra och skall enligt en uppgiftslämnare ha erkänt mordet för en del personer.