Citat:
Ursprungligen postat av
Merci69
Enligt Wiki gick han BBA på universitet i Lund. Där står det att han gick mellan 2010-2014. Alltså måste han tagit examen.
Säger bara att utbildning räcker inte om man skall hålla på med terminshandel. Man måste även ha personligheten.
Frågor som är relevanta: Hur kan personer låna ut miljontals kronor till någon utan några som helst garantier?? Varför lämnar dem inte över dessa miljoner till t ex någon mäklare på Carnegie??
Om det rör sig om vita pengar brukar det vara så att det finns en tidigare historik som ser ut ungefär såhär:
1) Tradern lånar, eller får sig tillsänt ("ta de här pengarna och se vad du kan göra med dem") en i sammanhanget mindre summa pengar. Säg 50.000 - 100.000 kr. Han kan ha tur eller vara skicklig och faktiskt lyckas (med turbowarranter o.dyl) göra en bra slant i vinst. Personen som "satsat" pengarna får tillbaka den satsade summan + kanske 50-100% och är jättenöjd.
2) Efter några turer enligt 1) ovan med ett par personer har ett förtroende byggts upp. Personerna kanske tipsar någon kompis som är intresserad av att få sina pengar att växa ordentligt etc.
3) Tradern får nu tillgång till större belopp att placera, men har dåligt omdöme och placerar i på tok för riskabla instrument. Om någon av borgenärerna/investerarna vill ha tillbaka pengar, eller ränta, måste Tradern ta dessa pengar från de andra personernas pengar. Då växer dessutom behovet av att skapa snabba, och ännu större vinster för att täcka upp hålen. Tradern satsar då ännu mer pengar på ännu mer riskabla instrument. Under de förutsättningarna är det ingen konst att förlora enorma belopp på kort tid.
Lägg till det bilinköp och gåvor (och troligen i HJ's fall att visa upp en "image" gentemot IL samt omgivning) vars hål i kontot också måste "täckas upp" genom mycket snabba vinster.
Om detta är vad som skett är HJ långt i från den förste, eller siste, att förfara på detta sätt. Nick Leeson hamnade t.ex. i en liknande sits (men med bankens/kundernas kapital) och "lyckades" sänka Barings Bank. Det finns gott om exempel inom trading på folk som förlorat allt.