Citat:
Ursprungligen postat av
r4ll3
MikeHanlon, jag förstår inte hur du kommer till slutsatsen att gränserna för intagningen sjunkit bara för att det behövts mer råpoäng för att få ett visst normerat värde på den kvantitativa delen. Det betyder ju inte att provet har blivit svårare (som du redan verkar förstå), utan det har varit precis lika svårt som tidigare att få 2.0. Kollar du på fördelningstabellerna VT14 vs HT14 ser du att det är lika stor procentandel som får 2.0 på KVANT i bägge.
Detta påstående menar jag är felaktigt. Normalfördelning sker utifrån ren referensgrupp som görs varje termin, och även ifall råpoängen stiger blir inte provet svårare, eftersom det vägs upp av lättare uppgifter.
Om du går tillbaka till lite äldre normeringstabeller för högskoleprovet så kommer det bli glasklart varför det inte längre krävs 1,9 - 2,0 på hp för att komma in på läkarprogrammet.
Våren 2011 fick 2672 personer > 1,7 på hp varav 274 personer fick 2,0.
Hösten 2017 fick 971 personer > 1,7 på hp varav 31 personer fick 2,0.
Såklart påverkar antalet platser även i viss mån men inte lika mycket som att det knappt går att fylla en klass på ett lärosäte med personer över 1,9 även om alla dessa provdeltagare skulle välja läkarprogrammet. Antalet sökande som nämnts tidigare i tråden är ju irrelevant om inte andelen av just de som har chans att komma in har minskat drastiskt.