2010-05-02, 17:01
  #2221
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Asteniker
Det är klart att folk blir avundsjuka på bernadottarna i kungafamiljen, därför att posten som statsöverhuvud är förbehållen enbart medlemmar av deras ätt. Om republik infördes, så att posten öppnades upp för fri och rättvis konkurrens, skulle det leda till ökad driftighet, ambition och framåtanda bland de många människor, som skulle åstunda att bli Sveriges statsöverhuvud.

Så folk är alltså inte avundsjuka på riksdagsmäns löner och förmåner, bara för att de är demokratiskt valda? Dumheter! Populaset är avundsjuka på alla som har det de själva inte har, eller duger till att skaffa sig, från grannen till kungen. Den svenska avundsjukan är ingen parameter som går att använda till någonting, ty då blir inget gjort.
Citera
2010-05-02, 17:03
  #2222
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tverskoy
Fast jag är redo att betala för presidentvalet eftersom det är något som jag aktivt deltar i

Ja, varför har Du alls rösträtt i Sverige? Du är väl ryss? Du kan få rösta på tsar Vladimir istället.
Citera
2010-05-02, 17:05
  #2223
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tverskoy
Jo, det är förnedrande att en total idiot med degenererad hjärna representerar svenska folket, vad säger du om det?

Detsamma argument skulle kunna användas mot Måna Muslim i september om vi har otur, och då skall hon dessutom ha den största politiska makten över oss. Brrrrr!
Citera
2010-05-02, 17:06
  #2224
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tverskoy
Dum matematik.

Av 100 araber kommer minst 2/3 att jobba och betala skatt. Kungen betalar inga skatter, det är vi som betalar hans fakturor, din dumma ass

Så kungen betalar ingen skatt? Du får läsa på litet: http://www.royalcourt.se/hovstaterna/ekonomi.4.7c4768101a4e8883780001030.html
Citera
2010-05-02, 17:08
  #2225
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Asteniker
Det där avtalet gav kungahuset endast 300 000 kronor om året, då det 1983 slogs samman med det övriga apanaget.

Men visst, vi skulle kunna återställa avtalet och räkna om summan till dagens penningvärde. Det skulle ge kungen en hyfsad årslön, mer skulle det inte räcka till -- inget till resten av kungafamiljen, inget till hovet, inget till lyxliv etc.

Glöm inte Uppsala öd. Det lär bli en del slantar.
Citera
2010-05-02, 17:13
  #2226
Medlem
Norpheuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Asteniker
Du måste betänka att statsapparaten var oerhört mycket mindre 1815 än den är nu.
Det är knappast Statsapparaten som kostade så otroligt mycket på den tiden - någonsin hört förlusten av Finland?
Citat:
Det formella existensberättigande är svagt sett till våra grundlagar, där konungen/statschefen bara omnämns på några få ställen. Kungen själv är ganska traditionslös. Han gillar bilar, ishockey och Thomas Ledins musik. Rollen som PR-gubbe är ett nytt påfund för att rättfärdiga kungens existens.
Precis, då finns det heller inte så mycket att gråta om av demokratiska skäl. Inget alls faktiskt. Kungarna har alltid givit PR, men det måste förtydligas nu när det avundsjuka, misslyckade vänstervågen börjar sikta på kungen.
Citat:
Demokrati och mänskliga rättigheter är den värdegrund som ett modernt och upplyst land ska bygga på, inte monarki och bördsprivilegier.
Monarkin är sannerligen en mycket demokratisk och givet element och har som vi tydligt kan se på världskartan haft en stor roll till dagens samhälle.
Citat:
Thailand är ett aktuellt exempel på en monarki som varken är särskilt demokratiskt eller välfungerande (du läser väl nyheterna, Norpheus?).
Hahahaha! Thailand är nog det bästa exemplet av en monarki. Du skjuter dig själv i foten allt oftare du Asteniker
För det första har Kungen i Thailand, i svåra som ljusa stunder, alltid ståt på folkets sida och sett till att allt gått rätt till. Eftersom han har mer makt har han mer att säga till om, och han kan hjälpa folket mer. Till skillnad från Burma som inte har en kung, och råkar vara en av världens grymmaste diktaturer, så har Thailand en Kung som alltid står som stöd för folket och demokratin och räddat landet från att bli någon sketen militärdiktatur. Dessutom är Kungen i Thailand praktiskt taget sätt som en Gud. Ett riktigt praktexempel för en Monarkis fantastiska funktion!

Alla världens mest demokratiska länder är vad? Jo, Konstitutionella Monarkier! Jämför Thailand med Burma!
Citera
2010-05-02, 17:35
  #2227
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Asteniker
Dagens svenska monarki har 36 år på nacken och har föga gemensamt med tidigare svenska monarkier. Att leva som kändisar och agera dörröppnare för näringslivet är t.ex. nymodigheter för kungahuset. Vilka är egentligen de uråldriga kungliga traditioner som fortfarande kvarstår?

Bland annat detta. Att agera för en förbättrad utrikeshandel har sannolikt varit en kunglig uppgift från början. I kan nog anta att det forntida kungliga beskyddet för Birka som internationell handelsplats var ett led i en sådan fonrtida kunglig politik.

Att vara den sammanhållande symbolen för riket var och är också en betydande uppgift och att företräda staten/riket/kronan inåt och utåt i olika sammanhang givevis.

Citat:
En vacker tradition? Bjäfs, grannlåt och tingeltangel i form av paraduniformer, kraschaner och pickelhuvor är snarare sådant som gläder den infantilt lagde eller den efterblivne.

Det glädjer mig också och jag är ingetdera. Däremot synnerligen medveten om vad kulturhistoriska rötter, sammanhang och kontinuitet gör för ett samhälles stabilitet och välmåga.

Citat:
Det finns inga bevis, inga rapporter eller undersökningar, som visar att monarkin utgör god PR för Sverige.

Det vet jag inget om, och det är för mig heller inget viktigt argument. Vi vet i all fall att han inte gör dålig PR för Sverige, för då hade nog näringslivet skrikit i högan sky.

Citat:
En begåvad, kompetent, välutbildad och karismatisk svensk president -- det vore en häftig utrikesrepresentant!

Som sagt tidigare - kom gärna med konkreta förslag på:
- Vem skulle det kunna vara? Marita Varulv?
- Vad blir konkret bättre genom republik.
- Hur skulle den republikanska författningen se ut?
Citera
2010-05-02, 17:40
  #2228
Medlem
Douloss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tverskoy
Kungjavel är desutom en grovkriminell brottsling och måste dömas till fängelse för grova skattebrott. Han aldrig betalat skatt.
Dessutom har han kört för fort och vält polisbilar, en riktig gangster med andra ord.
Citera
2010-05-02, 17:44
  #2229
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Asteniker
Det var faktiskt en svensk kung, Karl XI, som mot slutet av 1600-talet införde den mosaiska lagen i Sverige, alltså religiös lagstiftning, den kristna motsvarigheten till de muslimska sharia-lagarna.

Lappri! Det finns inga kristna motsvarigheter till sharialagen. I Sverige hade vi, till och med under de förvirrade häxprocesserna, en hjälpligt fungerande rättsstat, och domar kunde överklagas. Den karolinska ortodoxin hade goda effekter på folket och den nationella sammanhållningen, och är i grund och botten fortfarande normgivande för vad som kan anses vara god sed i Sverige.
Citera
2010-05-02, 17:45
  #2230
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tverskoy
Tråden handlar om att kungen är en javla värsta socialbidragstagare.

Kungjavel är desutom en grovkriminell brottsling och måste dömas till fängelse för grova skattebrott. Han aldrig betalat skatt.

Åk hem till Ryssland om det inte passar. Se hur bra det gick där när man avskaffade monarkin.

Emedan kungen inte är dömd för någonting, kan han inte gärna vara kriminell. Men Du kanske menar att det bara är fyllerister och tjuvar som måste dömas innan de betraktas som skyldiga? Kungen betalar skatt årligen.
Citera
2010-05-02, 17:51
  #2231
Medlem
Astenikers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Strix m/94
Glöm inte Uppsala öd. Det lär bli en del slantar.
Uppsala öd, bah! En samling jordegendomar av obekant ursprung och okänd omfattning, som spreds för vinden under 1200-talet! Av detta förstår man att Uppsala öd är fullkomligt irrelevant för diskussionerna kring dagens apanage.
Citera
2010-05-02, 17:52
  #2232
Medlem
Astenikers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Doulos
Dessutom har han kört för fort och vält polisbilar, en riktig gangster med andra ord.
Kungen smet dessutom från en trafikolycka han förorsakade i en Norrköpingsrondell.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in