Citat:
Ursprungligen postat av bagge1
Hej alla glada!
Gör ett litet inhopp i debatten.
Doorkey: Jag tycker hela tankekonstruktionen är skrattretande när man tänker på logiken:
Så gott som dagligen kommer tåglaster med fångar som sorteras vid ankomst för avrättning eller slavarbete på premisserna om de är arbetsdugliga/starka eller gamla/sjuka/skröpliga.
Vid samma tid ligger fången Anne Frank sjuk i tyfus under en längre tid och får behandling på Auschwitz sjukhus. Varför tar man inte Anne, och alla andra sjuka som ligger och får behandling och ställer dessa i gamla/sjuka/skröpliga-kön istället för att de ligger och kostar pengar och resurser i sjukhuset?
Som jag skrev i mitt tidigare inlägg:
Citat:
Ett av "bevisen" för detta verkar vara att en del vittnen råkar ange vänster istället för höger och liknande saker.
[fetning i efterhand]
så hänger "revisionister" gärna upp sig på detaljer! Att Anne Frank vårdades istället för att mördas hindrar inte att
andra mördades och att det
fanns ett mordprogram. Jag kan samtidigt upplysa om att t ex Imre Kertez (stavning?) fick vård istället för Zyklon B.

(Förmodligen finns det till och med några fler.)
Varför i så fall? Ja, vem vet. De kanske ansågs behövliga inom en viss del av krigsproduktionen? De kanske helt enkelt bara hade en jävla tur? Nazisterna kanske inte var helt 100% logiska i alla lägen? Det kanske till och med fanns en del hyggliga nazister!?