2018-08-19, 16:22
  #241
Medlem
The.Leaders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MarkofTheBeast
Är det 100% att båda BO är män?
https://www.sydsvenskan.se/2018-08-1...dods-i-spanien
Citat:
På plats hittades två svårt skadade män
Artikeln verkar vara låst lite till och från
Citera
2018-08-19, 16:29
  #242
Medlem
flaskborstes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Egnatankar
Tydligen handlar det om en person som är bekräftad svensk medborgare. De andra två vet vi inget om.

Så uppenbarligen var det inte korrekt av tidningarna att hävda att "tre svenskar" hade gripits för mordet.

Det påminner om Ålandsfärgan där man gick ut med att det var ett gäng Svenskar som våldtagit en kvinna.. Samtliga var negrer kom det fram lite senare.. Så Svensk media förfalskar sanningen på löpande band. Folk måste inse detta och se till att dessa kontrollerande tidningar och nyhets sajter försvinner och att landet får en hälsosammare nyhetsrapportering.

En neger är en neger en arab en arab och en Svensk en Svensk INGEN sida vinner på alla dessa omskrivningar till "Svensk".
Citera
2018-08-19, 16:31
  #243
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av shaaah
Vad tror du om kopplingar mellan dessa gäng ?

Då en av bröderna M*kkys vänner blev skjuten till döds på nåt café i Stockholm ? Och om han även varit inblandad i en skjutning dagarna innan.

Vet bara att M*kky hyr/har lägenhet där, kanske är vanligt bland kriminella.


Vadå var Mekky vän med bröderna som dog på café mynta?
Citera
2018-08-19, 16:32
  #244
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EbolaTillAlla
Straffet för "homicidio" är förvisso max 15 år men här blir fråga om en grövre form av mord som kallas "asesinato" och då är maxstraffet 20 år (eller t o m 25 år i vissa speciella fall).

Citat:
Ursprungligen postat av MuhammedsArsle
/--/

Haha, vilka snillen, raketforskare alltså, 20 år jag smakar på ordet, tjugo år !!

Kanske iofs lite tidigt att fördjupa sig i ev påföljd men en relevant fråga i sammanhanget kan vara vilka regler det finns för villkorligt frigivande i Spanien, gäller som här, 2/3-delar, eller får man kanske, vid gott och ångerfullt uppförande, gå ut efter halvtid?
Vet ju inte alls men har svårt att tro att man måste sitta hela tiden, i normalfallet.
Citera
2018-08-19, 16:34
  #245
Medlem
LeBronThurmans avatar
Uppgörelse (narkotika är väl knappast någon vågad gissning) som inträffat i Spanien blir ju något för den spanska rättvisan att ta hand om.
Ser med intresse fram emot att namnen dyker upp. Åldrarna stämmer överens med ett antal kända kriminella, men det kan ju vara några nya springpojkar också?
Citera
2018-08-19, 16:53
  #246
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cornelia92
Aftonbladet:
enligt UD så är det inte alls säkert att det rör sig om svenskar.

Möjligtvis 2 nyanlända och 1 som hunnit få medborgarskapet.

Om en person inte uppenbart direkt går att identifiera som svensk vet man ju att det inte handlar om svenskar utan om "svenskar"
Citera
2018-08-19, 16:55
  #247
Medlem
jag tänkte på om detta hade koppling till skjutningarna i Malmö. En hämnd?
Citera
2018-08-19, 16:55
  #248
Medlem
jag tänkte på om detta hade koppling till skjutningarna i Malmö.
Citera
2018-08-19, 17:00
  #249
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av popll
jag tänkte på om detta hade koppling till skjutningarna i Malmö.

Det har pratats mycket om Malmö i den här tråden. Finns det någonting som tyder på att de gripna männen är bosatta eller mantalsskrivna i Malmö?
Citera
2018-08-19, 17:01
  #250
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 420Soulja
Vadå var Mekky vän med bröderna som dog på café mynta?

Möjligt att det var där. En av snubbarna var från Sofielund och satt tillsammans med *mir häktad för mordet på en av albanerna shk*mbin något.
Citera
2018-08-19, 17:03
  #251
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LeBronThurman
Uppgörelse (narkotika är väl knappast någon vågad gissning) som inträffat i Spanien blir ju något för den spanska rättvisan att ta hand om.
Ser med intresse fram emot att namnen dyker upp. Åldrarna stämmer överens med ett antal kända kriminella, men det kan ju vara några nya springpojkar också?

Vilka specifika namn tänker du på?
Citera
2018-08-19, 17:10
  #252
Medlem
Skillys avatar
Varför har så otroligt många här så otroligt svårt att skilja på etnicitet och nationalitet?

Är det verkligen så jävla svårt?

När rubrikerna i spanien skriver om "svenskar" så utgår de ifrån personernas pass. Och då avser man alltså nationalitet, oavsett etnicitet. Spanska tidningar skiter i etniciteten.

Allt detta dravel om grisar som föds i stallet, tunnelbana i Tokyo etc är ju dagisnivå. Eller WT-nivå.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in