Citat:
Ursprungligen postat av
metoukor
Expanderande ammunition stoppar målet mer effektivt än helmantlat, det är den riktiga anledningen till att speer dot används. Målets överlevnad är totalt irrelevant, fattar du inte det?
Kulan är dessutom laddad för optimal expandering, inte maximal penetration, om kulan är för hett laddad så uppnås inte maximal uppsvampning , jag har för mig att man vill ha expanderingen vid 15cm in ca.
Man vill ha ammunition som till varje pris ögonblickligen fäller hotet, ja. Förr i tiden, när polisen sköt fridstörare och tjyvar i benet med sina walther (ty de var i slutändan berits och Sven-åkes grabb, som samhället borde tagit sig an långt tidigare), så kunde det visa sig att den påskjutne hade ett betydligt större och piggare vapen och dessutom hade sånt knark- och adrenalinpåslag och skyddsväst och bombbälte och pratade skoltyska att skotten som penetrerade benen inte gjorde stort mer än kliade på vederb., som hann slutföra vad än ont uppsåt han hade i tankarne, vare sig det var att ta poliser, civilister, kulturminnesmärken eller bara sig själv med i graven.
Så det fick räcka, tyckte man.
Men man skulle ju kunna tänka sig att poliser utrustas med lite olika vapen i stället för att utgå ifrån att man anfalls av en påtänd tjuren Ferdinand en ljus efternatt i Vasastan. Ett fångstnät hade ju varit prima här. Som skjuts från någon bössa. Eller lite lämplig tårgas. Eller en gummikula. Eller en rök-/chockgranat.
Nu var väl tidsnöd problemet här, men kunde man inte ha retirerat?