2018-07-14, 23:17
  #229
Medlem
Sunimods avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bergsturk
Nej, delen som har gått sönder var inte så rostig att det kan vara det som är orsaken. Det är förslitning som är boven.
Mycket kort livslängd borde betyda skitkvalitet som använts.
Citera
2018-07-14, 23:27
  #230
Medlem
bergsturks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sunimod
Mycket kort livslängd borde betyda skitkvalitet som använts.

Jo, men det är väl ändå rätt självklart att Otis inte har en kvalitetsstandard som är "skitkvalitet som håller i ett år" i sin produktportfolio.
Citera
2018-07-14, 23:59
  #231
Medlem
rovmuns avatar
Är det någon som vet vad modellen eller modelltypen heter av rulltrappan?
Citera
2018-07-15, 00:48
  #232
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SvartaBjorn
Det talas om att det är 71 stycken rulltrappor med denna konstruktion som kan ha detta fel.

Ursäkta en "utböling" men finns det verkligen så många trappor vid dessa två stationer? Om inte, var finns resten?

Stockholm City är enormt stort och består av ett stort antal perronger som sträcker sig djupt ned i berget i flera våningsplan med långa gångar mellan alla tunnelbanelinjer, pendeltåg och utgångar. Det är en parallell värld därnere med konstgjort ljus och en massa konst.
__________________
Senast redigerad av rappytt 2018-07-15 kl. 00:54.
Citera
2018-07-15, 00:57
  #233
Medlem
Ser att det är många som tycker att man bara borde kunna köra pendeltågen via Karlberg istället.
Mjaa... Det går, men det är inget som fixas bara sådär.

Iomed Getingmidjan, avstängningen bortom Spånga och ungefär 10 arbeten till som är planerade sedan ÅR tillbaka så är det otroligt pressat. Lägg på lite semestertider på det och att Trafikcentralens personal är sjukt underbemannad (och har varit i många år) så kan man snabbt komma fram till att man helst gör så lite ändringar i trafiken som möjligt (spontana sådana) alltså.

Det går att köra norrut från Stockholm Central (och då via Karlberg) men för att detta ska funka behöver en hel avdelning med personal se över tillgängligheten och planera ut allting.. Den avdelningen är 80% på semester. Stockholm Central har just nu redan fullt upp med alla fjärrtåg som går norrut, vart ska man få plats med alla pendeltåg? Det finns inte plats för pendeltåg längre nu när Citybanan finns.

Karlberg station är intakt och går att använda i nödfall men återigen, det är inget man fixar på ett telefonsamtal. Man behöver hitta personal, väktare, städare och tekniker som kan besikta stationen och se till att den går att använda ordentligt innan den tas i bruk.

Dessutom finns det ingen plats på Stockholm Central att vända/växla alla pendeltåg.

Lägg då till det enorma jobb det hade blivit om man ska omprogrammera alla tåg och TLS-körplaner till att gå via Karlberg och Stockholm Central..Vilket hade slutat i att trafikledningens personal bokstavligen hade fått sitta och handjaga varenda tåg som ska någonstans. Går inte. Ohållbart. Trafikcentralen går redan på knäna och det är värre än någonsin, alla chefer har uppmärksammats och man säger NEJ till det mesta som går att säga nej till som innebär extrajobb för personalen.


Såklart pinsamt att Citybanan ska gå ner såhär tidigt, riktigt pinsamt. Och riktig dålig tajming iomed avstängningen för Getingmidjan (och branden som stoppat tågen till och från Göteborg i två dagar nu).. Men ja. Det är som det är. Allt råkade hända på en och samma gång och det är väldigt olyckligt.
Citera
2018-07-15, 01:10
  #234
Medlem
Det kanske är upptaget redan men … Har man inte satt in buss där det är haveri mellan de nedgångar som fungerar och de stationer som är stängda?
Citera
2018-07-15, 01:17
  #235
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KamratBlue
Det kanske är upptaget redan men … Har man inte satt in buss där det är haveri mellan de nedgångar som fungerar och de stationer som är stängda?

Tunnelbanan används som alternativ genom stan. Det funkar i semestertider, i höst blir det kaos.
Citera
2018-07-15, 07:10
  #236
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Karman
Ja, särskilt som Otis är världens största på hissar och rulltrappor och har väääldigt lång erfarenhet av branschen. De borde ju kunna det här, kan man tycka.
Men även gamla gedigna storföretags ”ärvda” kompetenskapital kan förskingras. Nya kvastar i ledningen ändrar och kör över det gamla tänket, sådant tar tid att slå igenom i organisationen. Den här sorten storföretag har enorm makt över underleverantörer, de dikterar villkoren. Så kommer det en ny inköpschef som ska visa sig på styva linan och pressar leverantörer bortom bristningsgränsen. Sådant har hänt i t.ex. bilindustrin med kostsamma följder.
Citera
2018-07-15, 07:43
  #237
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rappytt
Tunnelbanan används som alternativ genom stan. Det funkar i semestertider, i höst blir det kaos.

Finns alternativ med T-bana till Medborgarplatsen eller Mariatorget och gå till Stockholm Södra. Byte till T bana pendeltåg i Sundbyberg. Många alternativ med bussar. Stockholmarna hittar alternativa vägar det är värre för utsocknes. Men de fixar säker detta före slutet av augusti då det är fullt ös igen.
Citera
2018-07-15, 07:55
  #238
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sunimod
Mycket kort livslängd borde betyda skitkvalitet som använts.
Jag tror på mer än kombo av matrial samt människa
Det sl visar upp är totalt utslitna spines i navet på bromsen.
Detta kan bero på matrialfel eller att man inte dragit muttern ordentligt.
När Sl pratar om glapp så avses nog just den effekten.

När axelpaketet inte lirar axiellt så använder man brickor eller shims för att kompensera det

glappet.

Rör sig paketet axiellt så sliter du ut splinsen på den drivande axlen på nolltid
Citera
2018-07-15, 08:08
  #239
Medlem
Det här påminner om vad som hände för ca 10 år sen. Det uppdagades att trafikledningen inte kunde lita på de indikeringar som visades på om huruvida växlarna i spåren slöt som de skulle. Samtliga växlar i hela Sverige kontrollerades, vi pratar tusentals, det tog som jag minns det kanske nåt dygn.

Så vad händer om alla 71 trappor faktiskt är rostangripna? Måste hela trappan bytas ut eller räcker det med det som är angripet? Och hur lång tid tar i så fall det? Installera en ny rulltrappa?
Citera
2018-07-15, 08:15
  #240
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av S0LD13R777
Gamla spåren finns givetvis kvar och kan användas iaf av de norrgående tågen hela vägen in till Centralen och man kan givetvis även stanna på Karlberg. Som jag skrev man kan omdirigera norrgående extratågen som går från Stockholm City till att gå från Stockholms Central och även stanna på Karlberg innan de fortsätter till Solna och även stanna i Spånga (Sundbyberg är ju också avstängt).

Men så smarta är väl inte SL. Allt är så svårt för SL.

Och svårt för utomstående också tydligen? Det är inte SL som bestämmer huruvida Karlberg får användas. Man pratade redan i fredags om att kolla upp möjligheterna att använda sig av Karlberg. Men eftersom det är Trafikverket som bestämmer så är det inte bara att dra om från SL's sida.

Folk är så pinsamt okunniga om vilka som har hand om vad.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in