Citat:
Ursprungligen postat av
Merapi
och vad går denna kultur/ samhällsnormer ut på?
Det ser olika ut på olika platser över världen men kvinnoförtryck i form av maktkontroll och kontroll över sexualitet verkar vara den gemensamma nämnaren.
Citat:
Varför ska jag skämmas över att ställa dig frågor kring hur du ser på detta?
Jag svarar inte på frågor som målar upp mig som värsta sortens människa... om jag inte håller med dig till punkt och prickar. Det är bara en äcklig typ av kvasiargumentation och långt under min värdighet.
Dessa frågor...
Citat:
Du kanske helt enkelt inte tycker man ska kritisera dessa män som slår, eller försöka skapa teorier kring varför de slår, mördar, häller syra, tvingar eller våldtar eller vad det nu kan handla om. utan man ska bara blunda tänka på trevligare saker, acceptera och hålla käften och göra sitt jobb i det dolda typ? Hela kvinnorna så de sen kan returnera till sin "kärleksfulle" make och hoppas på det bästa? så inte dessa män blir störda eller irriterade...? eller vad är det du ser framför dig?
...var formulerade på ett sådant vis.
Du borde skämmas men det saknas väl ryggrad för det.
Citat:
Ja vad tor du roks inställning/ teorier samt arbete har att göra med hur de uttrycker sig på sin hemsida?
Svårt att svara på men försök.
Jag tror att de har mycket med varandra att göra vilket är problemet. Det är mycket möjligt att de viskar i öronen på kvinnor i väldigt känsliga tillstånd, om hur män ofta slår och hur mäns våldsamhet inte går att behandla.
[quote]Det ingår självfallet när det just är pappan som hotar familjen med våld/ dödshot.
Jag orkar inte förklara för en likhetsfeminist vikten av att använda ett jämställt språk i delar av socialtjänsten/våra offentliga hjälpverksamheter.
Citat:
Se där! äntligen ett litet erkännande. Individer som i avsevärt högre andel är män än det är kvinnor, så? vad beror det på? Är kvinnor så extremt mycket jävligare mot män än tvärtom så män tvingas idka självförsvar i så pass hög grad? eller vad?
Vad är det som jag plötsligt har erkänt? Det här...
Citat:
Ursprungligen postat av
Kopparmynt
Vart har jag förkastat makt som skäl? Jag tror inte att det är det enda skälet - till skillnad från ROKS, Eva Lundgren och uppenbarligen dig. Jag lever inte i en Duplo-värld där mänsklig interaktion blev tömd på insikter och vetskap strax efter 1900-talets mitt.
...skrev jag igår.
Som sagt tror jag att kultur/samhällsnormer har ett finger med i spelet men även fysisk. Det finns många faktorer som säkerligen spelar sin roll på individnivå... det är en helt annan dimension än gruppnivåer och där man kan prata om olika tillvägagångssätt till sådana här gärningar och hur de kanske skiljer sig mellan kvinnor och män.
Minns inte vem det var men någon kvinna här i forumet sa exempelvis att det bara är att vänta tills mannen sover. Samma kvinna hade säkerligen velat komma undan med ett planerat mord och därmed framställt det som ett naturligt dödsfall eller iscensatt en olycka på något vis, exempelvis en överdos.
Citat:
och varför kan itne män uthärda att kivnnor lämnar dem i samma grad som kvinnor faktiskt klarar uthärda detta, detta tom mer i länder där ex. barn är mannens egendom.
Vad handlar detta om?
Jag upplever det inte som att kvinnor skulle vara märkvärdigt bättre än män på att hantera sådant men att det uttrycker sig på olika vis. Kvinnor som inte finner sig i att mannen lämnar henne verkar i första hand ta till falskanmälningar och socialt stigma som hämnd/att hotas med, än våld/hot om våld som verkar vara mer vanligt för män.
Citat:
Vilka "sterotyper"? Mördar närstående män ca 13-17 kvinnor per år eller gör de inte?
Jag anser inte att män demoniseras ett skit, via att man påpekar fakta kring könskillnader i våldsbeteende. Jag tycker män borde, som de intelligenta homo Sapiens de nu faktiskt är, fatta vad
det är man kritiserar.
Stereotyper som att män är aggressiva varelser som sällan är i offerposition själva - som i fallet med KFM:s texter - vilket är samma signal när enkom pappan beskrivs som den potentiellt våldsamma partnern i familjerelationer, eller när det skrivs att män ofta slår och skrämmer kvinnor, tjejer och barn - som i fallet med ROKS texter.
Vill man enbart kritisera specifikt mansnormer så får man vara väldigt noga med att informera läsare om den saken och särskilt i en verksamhet som är integrerad med socialtjänsten/i våra offentliga hjälpverksamheter. Inom sådana verksamheter så ska man inte framställa män på det ena eller det andra viset och sedan låta läsare själva luska ut vad framställningen skulle bero på... För är det inte att kritisera mansnormer utan då handlar det om att demonisera män.
Om nu ROKS skulle kritisera mansnormer när de framställer män och pappor som de gör: varför får inte läsare reda på det i den aktuella texten (som sig bör) eller ens någonstans på deras hemsida (som vore det minsta kravet för trovärdighet)? Det står inte ens med som en notis på deras programsida (vilket vore den näst lämpliga platsen). Go figure.