Citat:
Ursprungligen postat av
Dragonhuvud007
Jag är mentalt redo på att han kan bli friad.
Kan till och med köpa en sådan dom, rent juridiskt.
Men det förtar inte att han enligt mig är skyldig, och det förtar inte att hankommer få sima motströms i resten av sitt liv.
De personer som väljer umgås med mördarparet gör ett aktivt val och det kommer bita dem i svansen. karma is a bitch.
Å andra sidan skulle han då (med eller utan HD) kunna flytta till exempelvis Norge, Danmark eller England eller varför inte USA och jobba som kontrollant på byggen där. Med nytt namn om han vill.
Och leva ett liv i skön anonymitet.
En del byter inte ens namn... I min stad (bredvid en stor lekpark) bor en man som frikändes från mord i en av de mest uppmärksammade målen på senaste år och som jag tror har ganska mycket större tråd än denna. Under sitt rätta namn. Finns på hitta och eniro.
En annan man som dömdes och satt i fängelse för att ha bundit fast ett barn vid en tall och utsatt barnet för övergrepp bor kvar i sin villa med samma fru.
En annan man, småbarnspappa och idrottslärare i mellan och högstadiet (som har en tråd här) skickade bilder på sin erigerade penis till en elev och en egen sexnovell till en annan (13-åring). Han dömdes. Bor efter avtjänat straff kvar i radhuset med sin blonda pingla till fru som jobbar kvar på samma skola där maken äcklade sig.
Igår i en annan rättssal stötte jag på en advokat som just nu har en stor Flashbacktråd och ska utredas av advokatsamfundet. Ingen behandlade hen annorlunda än vanligt. (Vilket väl var bra iof).
I en annan sal dömde en Örebrobaserad rådman som också har en Flashbacktråd för han bla ha spöat sin fru och dömts för det. Ingen behandlar honom annorlunda heller.
SD fick en smäll på ett event.
Men i regel brukar dömda personer kunna chilla och leva som vanligt.
Kontentan: Nyktra svenskar är i regel konflikträdda ”strutsar” om det inte är i banjoland eller i orten (förutsatt att folk i orten känner igen en, vilket de inte gör med en av dem jag syftar på).
Och t.o.m. i banjoland fick ju Bobbys mördare var ifred....