Tro mig, glöm tanken med att självmedicinera med Buprenorfin eller någon annan opiat alls för den delen. Jag har försökt och oj, helvete vilken äcklig avtändning på Subutex/Suboxone, fick trappa ur med hjälp av opium vallmo extrakt så det gick bra. Men bara kolla på filmen "Raindeer Spotting: Escape from Santa Land". Där har vi sub-livet
Visst! Du kommer må bra i början, men efter ett tag så har du byggt tolerans, behöver större och större doser och är du torr så blir du sjuk utan Buprenorfinet. Väldigt sjuk blir man, så opiater är inte lämpat för självmedicinering såvida man inte lider av kronisk smärta och verkligen behöver medicinen. Subutex används som ett lagligt alternativ till de som har problem med heroin och ska förbli så.
Visst att man flummar till det ibland och använder det med måtta. Men aldrig till självmedicinering. Om du nu måste behöva medicinera dig med narkotika så lämpar sig Lyrica eller någon benso som fungerar bra på dig, bättre. Men båda är beroendeframkallande och har en viss korstolerans.