Citat:
Ursprungligen postat av
Peran711
Problemet med att ringa skatten nu är att det är ett par timmars väntan, men jag gör ett försök...
Nä det ör det väl inte? I deklarationstider förstärker de upp. Brukar faktiskt inte vara så farligt alls
Dra sedan av inköpspriset. Har du köpt fastigheten står det på köpekontraktet. Har du fått fastigheten i arv, gåva eller genom bodelning har du övertagit tidigare ägares inköpspris.
Det du eventuellt har betalat i samband med arvskiftet, gåvan eller bodelningen får duinte dra av. Känner du inte till tidigare inköpspris finns det hos Inskrivningsmyndigheten.
Har du en e-legitimation kan du själv hämta inköpspris och andra registeruppgifter på
www.lantmateriet. se. Välj ”Min fastighet” till höger på sajten.
För köp som är gjort före 1952 får du använda 150 procent av fastighetens taxeringsvärde 1952. Har du inte koll på det värdet finns det arkiverat. Gå in på Skatteverkets hemsida,
www.skatteverket.se, och skriv ”taxeringsvärdet 1952” i sökrutan så får du besked om var värdet för din fastighet finns.
Du får även dra av utgiften för lagfart vid köpet samt stämpelskatt på inteckning i fastigheten du betalat. Stämpelskatten vid köp har sedan juli 1979 varit 1,5 procent av priset för fastigheten.
Behöver du äldre uppgifter om stämpelskatt och expeditionsavgifter finns de på Lantmäteriets hemsida. Skriv ”tidigare skattesatser” i sökrutan
Källa
http://www.privataaffarer.se/bostad/...du-salt-132226