Citat:
Ursprungligen postat av
pollenper
Att aborterna invandrare s foster efter nr tre?

Menar Du att
abortera invandrares foster efter barn nummer tre?
Nej, jag är som bekant emot slentrianaborter. Men däremot borde vi för länge sedan ställt om västvärldens bistånd till att främst gå till preventivmedel i Afrika och Asien.
Citat:
Ursprungligen postat av
pollenper
Okeej, samma med samer och romer?
Samer är en tämligen väldefinierad grupp så där råder ingen tvekan, att sedan uttrycket
lappar kommit ur modet är mindre viktigt, även om landskapet Lappland alltfort äger bestånd. Romer är ett problematiskt begrepp, särskilt som vänstern ändå använder uttrycket antiziganism, t ex om företagare som vill skydda sig mot stölder. Själva använder de tydligen olika begrepp, beroende på undergrupp, och Katarina Taikon använde begreppet zigenare.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Katarina_Taikon
Att ändra gruppbegrepp över tid är inte så bra, ty det tyder dels på att man försöker "kvalitetshöja" genom namnbyte, dels att det riskerar missförstånd.
Citat:
Ursprungligen postat av
pollenper
Och innan detta är löst framhäver du att använda ordet tattare. Kommer du be om ursäkt om det visar sig vara bara en exkluderande uppfattning.
Ursäkt? För vad då? Att vi just nu inte vet hur vi skall tolka innebörden i uttrycket, fullt ut? Trams! Begreppet
resande är därtill så diffust att det kan i språklig mening betyda allt från busspendlare till nomader.