Citat:
Ursprungligen postat av
Reviled
Ser väldigt många som inte är så mycket äldre än mig (30-40) köra, enligt mig, väldigt fina bilar. Idag såg jag en småbarnsfamilj med en helt ny BMW 5-serie, pris ca 500k. Om jag och min sambo tjänar 40 000 / månad så skulle priset för den bilen vara 75% av en årslön netto. Det låter otroligt att folk lägger så mycket på en bil när man måste köpa hus eller lägenhet och sen allt annat som ska köpas. Tjänar de flesta betydligt mer eller har de andra prioriteringar?
Folk kan ju ha fått ärva pengar tex. Jag känner personer som fått pengar den vägen som valt att lägga detta på fin bil.
Sen så prioriterar man olika, jag och sambon hade ju kunnat köra en Mercedes S klass, men då hade vi ju fått skippa andra saker.
Sen skall vi inte glömma, lån. Många som inte har begrepp om sådana saker idag, ibland blir dom fall för lyxfällan..
Man kan dock köra en relativt fin bil, för en inte alltför dyr peng, och ändå unna sig annat.
Jag och sambon investerade i en ny Toyota förra året, genom att byta in våran gamla, lägga en handpenning själv, och sedan ett mindre lån på 50 000(som vi utan problem betalat av på två år) så kan iaf vi åka i en fin och ny bil för inte så hög peng.
Inte den lyxigaste och flashigaste bil man sett, men banne mig en utav dom mest prisvärda.