Citat:
Ursprungligen postat av
Carinah78
Du har förstås helt rätt i att det inte var en slump att det var en juridisk gigant som Johan Eriksson som utsågs till ombud för Akilov. JE lyckades ju visserligen få Kent Ekeroth fri, men med Akilov lär det inte sluta på samma vis.
Jag ville med mitt inlägg försöka visa på att det för advokater föreligger helt okontrollerade svängdörrar till häkten och domstolar för att där på plats agera ombud för misstänkta och/ eller dömda.
Vill en korrupt advokat (eller en advokat som står under press av org brottslighet) till en domstol föra in en laddad pistol och överlämna den till sin klient, så lär det inte kunna hindras.
Advokater åtnjuter därmed (= ingen "muddring"), bland det allra högsta förtroendet i samhället.
Jag vill betona att ingenting tyder på att AH har fört med sig något olämpligt in till Johanna Möller.
PS: Glömde tacka dig för bibelcitatet. Det var extremt välfunnet för att beskriva vad vi bevittnar.
Det är så sant, att det är skillnad på advokater. Det jag ser är ett mönster med olika dubiösa personer som nu söker sig till juristyrket, och lyckas bli advokater. Just för att advokater har hög trovärdighet. Ingen person har haft tidigare i något demokratiskt land, en kran med ohemula pengar från staten som bara rinner i väg till deras orätta fickor.
Advokater har ett kollegialt skydd mot rättsliga åtgärder som gör yrket till ett perfekt gömställe för allt från mindre seriösa advokater till gangstrar. Med egen rättsordning i advokatsamfundet som går ut på att bevara advokaters generella goda rykte, får Debbie Nujen en hantering av sina brott utanför det normala rättsväsendet.
Det vi noterar är det absurda, att Ann Ramberg öppnar ett disciplinärende när hon får kännedom om brott i stället för att göra en polisanmälan. Som avokat borde Ann Ramberg ha koll på att penningtvätt, skatte- och bokföringsbrott, är brottslighet under allmänt åtal och inte ett disciplinärende.
Om du såg SVT Agenda om att pengarna snart är slut, trots att vi har högkonjunktur, så bjuder jag på ytterligare visdomsord:
Tusen tjuvar kan inte plundra en naken man
Är det så klanen ville att det skulle bli i detta underbara land de fick skydd i?
Är det deras hemsnickrade definition på integrering, att våra pensioner integreras i deras skumraskaffärer, och till terroristen Avilovs personliga utgifter för att kunna mörda oss?