Citat:
Ursprungligen postat av
Skogismyra
Om du känner att "det kvittar" så tror du inte tillräckligt mycket på det. Om man tror tillräckligt mycket på det så bryr man sig, väldigt mycket.
Men hur som helst, jag är skeptisk till att vi skulle leva i ett evigt helvete, jag tror inte att vi (jag) gör det.
Det var det som var min poäng. Jag tror att om man verkligen hade känt att man lever i ett helvete så hade man tagit sitt liv om och om igen om helvetet går runt i en loop.
Livet blir vad man gör det till. Sinnet har makten att skapa sin egen värld hur himmelsk som helst bara man vill och väljer att göra så, tänka så. Man kan leva i grav misär av fattigdom eller drogmissbruk tex men ändå leva mer himmelskt och lyckligt än den lilla få massan av resurstjuvar osv som oavsett vad ser sitt liv som ett helvete.
Nä skulle vi leva i ett helvete så skulle vi inte ens diskutera frågandes om vi möjligtvis kan leva i ett helvete utan hade man levt i ett helvete hade livet varit så extremt plågsamt varje sekund och minut att man inte ens hade sett nån anledning att fundera över om ens liv är helvetet utan man hade bara velat ta sig av daga, om och om igen.
Bara att man faktiskt kan unna sig att fundera över om ens liv är ett riktigt helvete så är ens liv inte ett helvete på riktigt.
Medvetandet formar känslorna man känner och det går att kontrollera och göra sig lycklig eller olyckigt med tankens kraft oavsett förutsättningar man har att utgå ifrån, men helvetet är inte ens i närheten av olycklig, som går att reparera, helvetet är evigt extremt lidande som inte ens går att föreställa sig med vår världs mått mätt.