Citat:
Ursprungligen postat av
OneDoesNotSimply
Intelligenta skribenter tror jag skulle uppskatta en miljö med en högre social standard. Detta är miljöer som intelligenta normalt söker sig till. Som det ser ut idag har troll en fördel då det inte går att ignorera dem utan att ta till scriptlösningar. Troll vinner också på att personangrepp är tillåtna.
Genom att återinföra ignorefunktionen och skärpa reglerna kring personangrepp kan Flashback skapa en miljö som passar bättre för intelligenta användare. Som det är nu får man lite intrycket att Flashback inte är lika intelligent som förr. Kan bero på konkurrens från andra forum/bloggar etc men kanske också pga att ignorefunktionen är borta, vilket gör att många väljer att ignorera hela forumet istället för enskilda skribenter.
Personangrepp verkar vara populärt bland en viss typ av intelligenta. Se bara på vissa av trådarna i Laid-Back, där har de gjort personangrepp till en kombination av humoristisk konstform och korsord. Fast det är ju på låtsas, tror jag.
En del användare på forumet har börjat med att efter ett vettigt inlägg skriva ett personangrepp eller förolämpning riktat till motparten i diskussionen. Gärna med horunge eller något annat låglevelord, ungefär som de skulle ha skrivit MVH eller Puss & Kram.
För övrigt så har du fel, din lilla horunge. Dina föräldrar hade aldrig träffats om det fanns en ignore-funktion på gruppboendets interkomsystem. (exempel på ovan typ av ”trend”)
Men du har kanske rätt, det är rätt barnsligt. Vi borde döpa om Flashback till Torrbollarnas Trygghetsråd, slogan kan bli: ”- för intelligenta av intelligenta”. Som komplement till lösenord kan vi köra en typ av Mensa-inspirerat test där du måste uppnå en viss nivå för att släppas in - vore ju synd om någon hade en dålig dag och spred ointelligens som någon form av dumbomvirus.
Nu ringer min fotboja, den detekterar att jag möjligtvis internettrollar igen. Dags för mig att logga ut och ställa mig i pillerkön.