Citat:
Citat:
Låter trovärdigt, för det följer Rasks normala vanor och beteende. DemiHard är mest sannolikt varken ond eller helt käpprätt totalt dum i huvudet. Min gissning (ej fakta) är att han följde Rask för att de gillar hårdrock, att han är för gammal och inaktiv samt för dålig på Internet eller engelska för att klara av få upp algoritmer eller själv söka upp content så han exponeras för en miljon engelsktalande kanaler på Youtube. Han kanske dessutom har ett jobb, krämpor, fru & kompisar eller en trädgård så han inte lägger tid på att scrolla. Uöver att han är fel generation för TikTok och shorts.
Baserat på inlägg och bilder jag sett är han född 65-75 så i spannet där Internet och Facebook i sak inte är nytt under solen utan funnits med i den takt det kom, men där vara källkritisk mot offentliga privatpersoner blir ett mindfuck. Han har nog i bröstmjölken att ifrågasätta en reklam för tvättmedel som ljuger, men inga skills att ifrågasätta en person som Rask som han såg som sin kompis på Internet. Så han litade på Rasks offerkoftor och lögner. Det vore han inte ensam om vad gäller Rasks följare.
Man kan raljera över korkade mammisar som är jämnåriga med Rask + 10 år äldre men de är en egen kategori och de dominerar bland Anjos följare.
Rask har en betydande andel kärnföljare som är minst 12-25 år äldre än honom själv, som gillar Mötley Crüe, och de är en annan grupp än Anjos mammisar. De "kan" inte vara källkritiska mot Rask hittepå, pga de ser enbart på honom. Det är först när polletten trillar ner och de ställer en fråga och han blockar som de inser att han ljuger. Då är det försent ställa honom mot väggen så andra fans ser det, på hans plattformar.