Citat:
Ursprungligen postat av
Goldentie
Det är en ren trolltråd.
Rask youtuber började sin karriär som en douchebag med sjuka videos på youtube, ungefär som dem flesta youtuber. Han har gjort saker som dagens f-backare vägrar släppa utan man drar i långbänk (morfars ord) För om man kollar Rask nu är han en tänkare och väldigt lik sina kolleger på kanalen
Jag slutade följa han när han blev sidekick till Anjo, som är den verkliga douchebagen på Youtube. Hans tråd på Fb är mer sparsam varför vet jag inte men folk är väl hjärntvättade av Anjos fantastiska analyser om hur andra skall leva. Hur han själv lever tror han inte syns
Han är fortfarande en stor douchebag, det enda han har förändrat är tonläget i hans videos. Att han inte längre skriket alltså.
Men kollar du på helheten i sådant han säger, så är han fortfarande exakt likadan dom han var förr.
Han ångrar sig inte en sekund för vad han gjorde tidigare, det enda han ångrar är att han åkte dit för det. Det kommer han heller aldrig att släppa, det har gått snart 3 år sedan han dömdes pga uthängningarna av hans mammas granne. Han och hans mamma kan dock fortfarande inte släppa det och "hämnas" fortfarande på personen som samlade bevisen och som på så sätt såg till att han blev dömd. Detta gör de genom att skicka in falska anmälningar till socialtjänsten.
Han kan fortfarande inte släppa att folk inte gillar honom, så så fort någon säger emot honom eller går emot honom på något sätt, så lägger han ut videos om personen. Det är bara kolla hans videos på yt senaste 6 månaderna där han lagt ut om andra personer så som t.ex: Albin tapper, "amg-mannen", Chrippa, kvinnan som han tidigare hängt ut som bedragare, gubben vi biltvätten, lokal, Olof K, Micke osv.
För att inte tala om hur han fortsätter att försöka tjäna pengar och få uppmärksamhet på sina barns bekostnad.
För att inte tala om hans "förlåtvideos" där han kallar sina brottsoffer för "psykfall".. Han säger inte ens ett ordentligt förlåt utan sitter mest och kommer med undanflykter och dåliga ursäkter så han inte ska behöva ta ansvar för vad han själv ställt till med.
Han är och kommer alltid att vara en stor skithög. Det finns tyvärr ingen förmåga för den människan att förändras.
Edit: för att inte tala om att han lurade en psykiskt sjuk person på extremt mycket pengar, som han nu när han får pengar vägrar betala tillbaka till. Trots att han vet att hans utnyttjande satte personen i en så pass jobbig sitts att denne hamnade inlagd på psyk.