2019-01-19, 21:11
  #73
Medlem
VoldsamKnarkares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VillJalentine
Jag tycker mer att det r sjukt att man runkar till andra som har sex istllet fr att sjlv ha sex. Man r en betahane och cuck och r vrt att skmmas fr.
Du har aldrig tnkt p att din syster och morsa knullar/har knullats p precis samma stt som tjejerna i porrfilmen av flera olika mn? Vanligt sex r inte s rumsrent det heller.

Det r ocks sjukt, ja och en skamlig grej. Det jag menar med att vissa r ppna med det. Finns ju de som inte ser skammen i att gra det sjlv. Jag tror dock de skulle skmmas om deras systrar var med i p-rullar. S det r frenat med skam ven fr den som inte skms fr sin egen konsumtion.

Jor, sjlvfallet. Skulle dock knts jobbigt att hitta det frevigat p film under en porrsession.
Citera
2019-01-19, 21:15
  #74
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VoldsamKnarkare
Det r ocks sjukt, ja och en skamlig grej. Det jag menar med att vissa r ppna med det. Finns ju de som inte ser skammen i att gra det sjlv. Jag tror dock de skulle skmmas om deras systrar var med i p-rullar. S det r frenat med skam ven fr den som inte skms fr sin egen konsumtion.

Jor, sjlvfallet. Skulle dock knts jobbigt att hitta det frevigat p film under en porrsession.

Skulle tro att de flesta har spelat in sig sjlva nr de knullar ngon gng Lgger man dremot upp det p ntet bryr man sig ju inte.
Att hitta en familjemedlem p youporn r ju ingen trevlig sak nej men egentligen vad r skillnaden. Man tittar inte p det nd och man vet ju att sina nra och kra knullar snder varandra nd.
Citera
2019-01-19, 21:18
  #75
Medlem
VoldsamKnarkares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kalkryggar
Jag vgrar att ta till mig information som kommer frn pseudovetenskap med en vinklad agenda 100 gnger av 100. Sjlvklart. Speciellt nr det uppvisar stora brister och rena felaktigheter, d frkastar jag hela paketet.

Men om du nu inbillar dig att du mr bttre av den fake news som no-fap innehller s r det ju inget som sger att du inte kan lta bli att dra i struten. Fr all del, sitt dr som en enuk om det ger dig behllning i livet.

Men fr att gra som du gr s kan ngon d hvda att han blev av med sin ngest nr han brjade runka s betyder det att det r bra att runka d? Samma logik som du anvnder. Du hr nu hur dumt det lter va?




Herre gud va du verkar inne p fix, missbruk etc. Vad snackar du om egentligen?



Det finns ju inte ngon trovrdig evidens fr det som no-fap str fr. Avsaknaden och den fejkade "evidensen" i rrelsen tyder dremot till och med p att det rent av r felaktigt.




Knner du skam fr att du drar i struten som en vanlig normal mnniska s har du nog ngot annat psykiskt problem som felblandar vtskorna fr dig.



Alla? hahahaha Har du lst det i ngon no-fap-forskning gjord i Vatikanen eller? Fast att du misstnker att din morsa dyker upp i porrisarna du gluttar p sger mer om din morsa n aktuell forskning p omrdet.

Det r som droger d det hjer dopaminniverna liksom alla andra beroendeframkallande droger. Det r inte pseudovetenskap utan helt faststllt. Mer behver jag inte sga. Runka p du, jag bryr mig faktiskt inte.
Citera
2019-01-19, 21:21
  #76
Medlem
VoldsamKnarkares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VillJalentine
Skulle tro att de flesta har spelat in sig sjlva nr de knullar ngon gng Lgger man dremot upp det p ntet bryr man sig ju inte.
Att hitta en familjemedlem p youporn r ju ingen trevlig sak nej men egentligen vad r skillnaden. Man tittar inte p det nd och man vet ju att sina nra och kra knullar snder varandra nd.

Bara hlla sig frn porrsidorna s lser sig problemet av sig sjlv om det skulle uppst. NoFap 4 life.
Citera
2019-01-21, 17:31
  #77
Medlem
Frbn fungerar definitivt
Citera
2019-07-28, 06:11
  #78
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av ConGOAT
Hur ska jag uttrycka det.. r som vattenfasta eller trning eller liknande.. man trnar upp disciplin, vilje styrka, pondus, lite spirituellt sdr. Knner jag fr mer energi och hgre livskvalitet att faktiskt vilja ta tag i mitt liv d jag ej runkar.

Sen kanske inte brudarna gillar nofap per se, utan mer en man som har lite disciplin, jag vet inte, vissa av tjejerna kanske knner av snt - att vissa mn r ngot mer n andra.

Mr du bttre s kommer du f mer tjejer - fr nofap dig att m bttre s kommer tjejerna mrka det.

Fr nofap dig att ta mindre skrpmat och trna mer och inte bara ta billys och dricka Coca-Cola och istllet kpa hem nyttiga saker att ta dessutom s du mr bttre s - ger det dig nnu strre chans att f en brud.

Mer energi, behov av att socialisera sig och snt fr man inte onanerar, man knner att man vill prestera - det gr dina chanser att f ligga 100ggr strre.

Sen att man trnar och ter nyttigt har inget med nofap att gra - men.. det brukar bli en bieffekt nstan alltid.

Fast om bara nofap fr dig att m bttre mentalt allts rent psykiskt som de allra allra flesta rapporterar s ja - om du mr bttre s kommer du f lttare att f tjejer.

Tror nyss jag gde alla nej sgare.
Det r fr att testot snks efter en fap och hller sig snkt i dagar. De som kr no fap kar till normalare niver igen. Med testo kommer sjlvfrtroende och feromoner, vilket attraherar damerna.
Citera
2019-08-01, 16:49
  #79
Medlem
EricssonAnders69s avatar
Hur mnga studier finns det som visar att testosteronet kar pga nofap?
Jag ser alltid referens till samma studie. Finns det fler?
Citera
2019-08-01, 16:56
  #80
Bannlyst
NoFap r skapat av feminismen fr att avsexualisera oss mn och f oss att sluta med det MYCKET KVINNOFRNEDRANDE intresset kallat pornografi.
Lyssna inte p dravlet. Runka kuken och var glad.

/Niggern
Citera
2020-01-03, 12:29
  #81
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Laederlappen

Jag sitter knappt vid datorn nr jag har mina no fap - perioder, delvis fr att inte glida in p en porrsida och delvis fr att jag hellre trffar ngon kompis, trnar eller drar ivg p spontana ventyr!

Hoppas svaret inte r fr lngt och trkigt men ville vara utfrlig. Lycka till!!
Dr har du svaret. Det beror p att man gr andra saker n att sitta med kuken i handen hela tiden.
Citera
2020-06-02, 09:12
  #82
Medlem
Det stora problemet med detta r vl pornografin, och framfrallt hur den kryper ned i ldrarna. En som brjar att se p internetpornografi i unga r, i tidig pubertet, kommer att f sin sexualitet formad av detta och har sledes svrt att skapa en egen sexualitet. Hjrnan kommer att vara formad av porren och det extrema, sdana situationer som inte r mjliga att terskapa med en partner. En person som dremot ser p porr fr frsta gngen i 16-18 rsldern kommer att ha en annan sexualitet i grunden, och ven om man kan bli "porrberoende" ven d har man nd mjlighet att hitta tillbaka till det ursprungliga efter en avvnjningsprocess. S kan man sga att det fungerar, kraftigt frenklat med mnga undantagsfall.

Att onani skulle vara dligt dremot r klassisk pseudovetenskap, skapad av benediktinmunkar och amerikansk kristen hger. Att onanera i lagom mngd utan porr r en fullkomligt hlsosam aktivitet.

Dremot, har man ett porrberoende, kan det vara bra att sluta med onanin ett tag eftersom detta i hjrnan kopplas till porren och senarelgger terstllningen. Nr man dremot kan klara av att runka utan porr r det bara att kra p.
Citera
2020-06-02, 14:03
  #83
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nopplisglob
Att onani skulle vara dligt dremot r klassisk pseudovetenskap, skapad av benediktinmunkar och amerikansk kristen hger. Att onanera i lagom mngd utan porr r en fullkomligt hlsosam aktivitet.
Jag mrker sjlv hur mycket mer maskulin jag blir av att inte runka och srskild av att inte komma, men heller spara p min sperma. Min rst blir mrkare, jag talar mycket mer sjlvskert, och klarar kontrollera rsten bttre (kan ha svrt fr att kontrollera volym annars, och talar ofta lite lgt). Lter kanske larvigt, men det r den mest mrkbara skillnaden fr mig.

Sedan r det mnga andra ndringar som r mer subtila och svrt att stta fingret p. Men tycker jag har en tendens att vara mer social nr jag inte kommit p ett tag. Jag sker upp sociala sammanhang, utan att fundera ver det, och klarar njuta av smprat med tillflliga mnniskor, vilket jag annars frsker undvika.

Morgonstnd brukar frbttras rejlt. Jag kollar in snygga brudar mycket mera, och kan ven f stnd bara jag gr frbi en fin tjej i trnga byxor. Knner mig verlag jvligt mycket mera viril, utan att det glider ver i besatthet (vilket kan hnda de perioder jag haft fr vana att kolla p porr och/eller runka).

Har aldrig hllit mig frn att komma mer n tv mnader, men kan tycka frdelarna brjar platta ur kring den tidpunkten, och mrker att blodfldet till kuken inte r lika bra lngre. Botas enkelt vid att dra en runk p morgonen och komma hrt. D kommer viriliteten snabbt tillbaka. S personligen tror jag att mitt "sweet spot" r att komma typ en gang varje mnad.
Citera
2020-06-02, 14:27
  #84
Medlem
Detta r min historia:
Min frsta runk var till porrtidning, sent 80 tal. (jag r 42). Fick en enorm kick och brjade snatta porrtidningar och runkade dagligen. Redan hr var jag besatt och beroende. Hela min lediga tid gick till att leta nya tidningar och bilder att runka till. Nr jag och mina kompisar kom upp i tonren s fattade jag aldrig varfr de ville ha sex med tjejer, det lt s krngligt nr man bara kunde anvnda en porrtidning.

Nr det var dags fr min debut s var jag inte ett dugg kt. Hade en naken tjej framfr mig men knde ingenting. Efter ngra frsk att f stnd s gav vi upp och en enorm skam skljde ver mig.

Detta ledde till att jag gick djupare in i mitt porrunkande och nr internetporren kom p 90talet blev det nnu vrre.

Detta fortsatte, med ngra misslyckade frsk under ren att ha sex, vilka alla slutade likadant. Totalt dd och ointresserad kuk. Samma skam terigen.

2015 trffade jag en fantastisk kvinna som jag blev kr i, och av ngon anledning s lyckades jag ha sex med henne, vilket kndes som ett mirakel och jag brjade frst vad jag gtt miste om hr i livet, den hrliga krydda som sex verkligen r.

Trots detta s fortsatte min enorma porrkonsumtion i smyg, d jag inte d visste om sambandet med porr och impotens. Jag hade bara trott det var ngot fel p mig.
Detta ledde till att kanske varannan gng jag och min tjej skulle ha sex ledde det till att jag inte blev kt eller fick upp den.

2017 upptckte jag (via flashback) om NoFap och PIED (porn induced erectile disorder) och har under de senaste ren krt det i perioder. Ibland har jag hllit mig frn runk och sex i upp till 8 mnader men alltid fallit tillbaka. Min flickvn har stttat mig i detta. Sjlvklart har jag drfr sklart cklats av mig sjlv och hatat mig sjlv nr jag relapsat.

Till viss del har det hjlpt, under perioderna d jag inte sysslat med no fap har sexet gtt lite bttre, men har inte ftt ngon strre skillnad p.g.a det. Jag kunde ven runka de dagar vi inte hade sex (jag resonerade att ja kunde gra det eftersom jag nd inte krde no fap d)

Men nu kommer jag till lsningen som till slut har ftt mig att lsa mina problem och skippat porren fr gott.

Hsten 2019 lste jag om en teknik fr att bekmpa PIED som kallas Rewire with partner. Det gr helt enkelt ut p att slutar runka, slutar kolla p porr och man har endast sex med sin partner. Tanken r att omdirigera all sexuell energi mot sin partner. Ingen reboot, ingen avhllsamhet osv, utan man har s mycket sex som mjligt med en och samma kvinna, din partner.

Detta har verkligen hjlpt mig. Det r som att fr varje gng vi hade sex s blev jag ktare p henne. I mitt huvud blev hon den enda vgen fr mig att f nrhet, orgasm osv. Detta ledde till att vrat frhllande blev mycket mer intimt och nra, de var som att vi blev nyfrlskade igen, 5 r in i relationen. En helt annan respekt till henne och nskan om att hon ska f ha det bra infann hos mig, eftersom hon var min kvinna som jag lskade med. Svrt att frklara alla knslor, men det blev som att hon och bara hon ersatte porten och blev s mycket bttre n alla sexiga kvinnor i alla porrfilmer som jag tidigare via skrmen "ftt knulla", och hon var p riktigt.

S nu idag r jag porrfri sen den 20 december 2019. Har inte runkat eller tittat p porr sen dess, ligger med min tjej ca 4 ggr i veckan. Har vid ngon enstaka gng haft problem med kuken men d var jag full, s det skiter jag i. Annars s stller den sig upp p 15-20 sekunder bara av att vi hnglar och hller sig hrd genom hela samlaget.

Har ftt ett nytt liv helt enkelt
Ett mycket bttre liv.

/Danne
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in