Citat:
Ursprungligen postat av
Ilyndra
Hur det än ligger till så kommer vi få reda på det. Polisanmälningar lär ju hagla in så det blir säkert åtal även denna gång. Flera konton är igång och det var ju inte så svårt att få reda på vem som gjort vad sist.
Skulle tro att Malin är snäppet smartare och förstår hur dehär med ip fungerar och att det går att spåra.
Tessan är nog så smart efter att hon läst här att hon kan låta bli punkter helt för att vilseleda.
Ska bli intressant att se om jag har fel eller inte.
Läser man FUP från förra gången så är det väldigt mycket som bygger på ren privatspaning. Dvs inte polisens arbete.
Det var barnens fosterföräldrar som ställda avslöjande frågor och det var en kompis sm sparade någon skärmdump eller IP eller telefonnummer (någonting) vilket i sin tur bevisade att det var Terese som var skyldig.
Oklart hur mycket polisen faktiskt kan, eller orkar, reda ut.
Men vi har ju ett mass-hot möt Jörn nu också. "Jimmykvick" ska ut och röja bort folk på byn, tydligen. Kanske kopplat till hotet mot folket på "flacebak" som han visste vilka det var.
Så det är inget tonårsprank längre utan har gått långt över alla gränser.