2017-12-07, 02:50
  #253
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Trontyke
Jag försvarar inte Soran. Men det känns som du medflera tycker det är ok att en tjej blir våldtagen bara GM är vit. Det tycker jag låter sjukt

Enda sjuka personen är du som utgår direkt från att hon talar sanning och drar in CIS i det hela. Det säger mig att du är en vit riddare som kallar sig för feminist, "god människa med sunda värderingar" men är ett slisk bakom fasaden. Du försöker rida in samtals ämnen hä för att få medhårsstryckning på fredagen av dina feminist tjejkompisar och hoppas på en avsugning som bonus. Vi har en händelse 26 år gammal. De har möts några månader tidigare och hälsat glatt på varandra. Ja kvinnans historia osar fejk. På det hela går Malmström ut direkt och berättar att de hade en fling/one night stand. GTFO svennebanan.
Citera
2017-12-07, 02:54
  #254
Medlem
dooks avatar
Vivi Wallin fd Andersson ca 40 år. Har jobbat som programledare på både ZTV och TV3. Har nu en egen webshop, https://www.fixshop.se/sv/

Intervju från 2002 där Vivi får svara på frågor som kan beskrivas som tagna ur "Tinder for dummies"
https://www.aftonbladet.se/nojesbladet/article10296461.ab
Otroligt pinsam läsning. Skäms AB.

Vivi Wallins blog
http://fixasjalv.se
Citera
2017-12-07, 02:59
  #255
Medlem
Men för helvete? Man kan för fan inte anmäla någon för våldtäkt 25 år efter den påståtts ha skett?
Preskriptionstiden för våldtäkt är 10 år medans grov våldtäkt är preskriberat efter 15 år.

Sorry som fan om det redan tagit upp. Jag läste de fem första sidorna bara.
Citera
2017-12-07, 03:00
  #256
Medlem
Readyfreddies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dook
Vivi Wallin fd Andersson ca 40 år. Har jobbat som programledare på både ZTV och TV3. Har nu en egen webshop, https://www.fixshop.se/sv/

Intervju från 2002 där Vivi får svara på frågor som kan beskrivas som tagna ur "Tinder for dummies"
https://www.aftonbladet.se/nojesbladet/article10296461.ab
Otroligt pinsam läsning. Skäms AB.

Vivi Wallins blog
http://fixasjalv.se
Sveriges mest ariska neger? Född 1977 så det är nog inte hon.
Citera
2017-12-07, 03:00
  #257
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av dook
Vivi Wallin fd Andersson ca 40 år. Har jobbat som programledare på både ZTV och TV3. Har nu en egen webshop, https://www.fixshop.se/sv/

Intervju från 2002 där Vivi får svara på frågor som kan beskrivas som tagna ur "Tinder for dummies"
https://www.aftonbladet.se/nojesbladet/article10296461.ab
Otroligt pinsam läsning. Skäms AB.

Vivi Wallins blog
http://fixasjalv.se

Japp, och hon är neger. Mina damer, vi har nog hittat den lögnaktiga satkärringen?!
Citera
2017-12-07, 03:12
  #258
Medlem
Det är Alexa Wolf... jag har läst inlägget på Facebook.
Citera
2017-12-07, 04:38
  #259
Medlem
Arcanes avatar
Av vad som hittills framkommit tyder allt sammantaget på att Ulf Malmros är totalt oskyldig till anklagelserna. Kvinnans uttalande ”jag tycker det är intressant att du som manlig reporter ringer mig och berättar vad jag skrivit i hemliga grupper” säger till att börja med en hel del!
  • Kvinnan verkar inte ens våga stå för anklagelserna i media, ens anonymt. Hon verkar faktiskt mer upprörd över att hennes historia kommit ut än det påstådda övergreppet. Det är ju lätt att fiska efter sympatier genom att ljuga ihop en historia i en hemlig grupp för inbördes beundran där ingen skulle drömma om att ifrågasätta. Men det blir betydligt jobbigare när det kommer ut och man måste stå till svars, att riskera att behöva ljuga i ett förtalsmål är en helt annan sak än att göra det i en hemlig grupp.
  • Att kvinnan hänger upp sig på att det är en man som ställer frågan tyder på att det här finns en person med en extrem radikalfeministisk agenda i fokus där män, speciellt de med makt, ses som per definition onda. Om man måste ljuga för att krossa denna ondska så är det antagligen helt i sin ordning att fara med osanning, typ:
    Det kanske inte är helt sant i just i det här fallet, men det drabbar ju eller ingen oskyldig för Ulf Malmros är som man med makt ändå en del av problemet. Vad som är sant och vem som gjort vad är ju dessutom inte så viktigt, det viktiga är att berättelsen visar på de patriarkala strukturer som möjliggör liknande övergrepp som faktiskt sker dagligen.

Sen har vi följande:
  • Det handlar om en 25 år gammal händelse som för länge sedan är preskriberad, visst kan vara sant för det. Men man blir ju klart misstänksam om kvinnan inte polisanmält, aldrig ens tidigare nämnt det för någon och än mindre konfronterat Ulf Malmros.
  • Det handlar om EN kvinna som sitter i en hemlig grupp och anklagar. Skulle Ulf Malmros ha fallenhet för att ägna sig åt sexuella övergrepp så skulle det inte varit en engångshändelse utan det skulle finnas ett flertal kvinnor som skulle kunnat vittna om hans övergrepp och allmänna sliskighet.
  • Ulf Malmros går ut offentligt, tillbakavisar anklagelserna och tänker åtala kvinnan för förtal. Ett vansinnigt agerande om han faktiskt ägnat sig åt sexuella övergrepp. Risken är ju i så fall uppenbar att det kommer fram en massa mer skit från de förflutna i samband med detta.
  • Enligt Ulf Malmros så träffade han kvinnan för ett par månader sedan och ”Då kramades vi, och hon sa att det var kul att ses”. Stämmer det så låter det knappast som ett våldtäktsoffer som möter sig gärningsman…

Misstänker starkt att AB tar upp den mest vansinniga anklagelse man kunnat vaska fram från #metoo där en ökänd mytoman/allmänt labilt psykfall falskanklagar en helyllekille som är allmänt omtyckt av sin omgivning och nästan alla han arbetat med, både män och kvinnor. Detta i avsikt att få slut på skiten och häxjakten som ju var kul innan det började drabba AB själv, de är ju de som hittills tagit mest stryk i den här soppan.
Citera
2017-12-07, 04:41
  #260
Medlem
olasvenssons avatar
Ulf Malmros är bisexuell. Han knullar med allt.
Citera
2017-12-07, 04:44
  #261
Medlem
Bengt-Bedrups-hatts avatar
Äntligen. Förhoppningsvis en vändpunkt i det urspårade metoo-projektet. Malmros är med stor sannolikhet oskyldig, liksom massor av andra utpekade. Jävla trams att inbilla sig att alla mediakåta kärringar talar sanning. Kvinnor, generellt, ljuger lika mycket som män, om inte mer.

Bra rutet av Malmros, hoppas kvinnan som satt dit honom får ett helvete. Ett jävla oskick att peka ut folk till höger och vänster på falska grunder av enda skälet att man vill ha uppmärksamhet och ryggdunkningar.
Citera
2017-12-07, 04:59
  #262
Medlem
Cineastens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av outback4
Kjell Bergqvist är favoritskådespelaren numro 1 hos UM
kan det bero på att KB är så Pk? För bra skådespelare är KB inte...
Uppenbarligen tillräckligt duktig för att vinna guldbaggar, kunna välja och vraka bland roller i filmer och tv-serier samt är den yngste någonsin som kommit in på scenskolan.

Särskilt pk har han aldrig varit. Bett arbetsgivare dra åt helvete, slagit folk på käften osv. Klassiska sekvensen hos Aschberg där han fällde följande kommentar om idioten Tom Hjelte talar ju sitt tydliga språk "du är bara nån importerad kinesisk skvallerkärring" och när Hjelte sa att har man bra skor kan man gå långt så svarade KB "ja du har ju gått ända från Kina". "PK-KB" blev kallad rasist, homofob mm.

Att han tagit ställning för politiskt korrekta Fi handlar nog mer om att han delar vissa av Fi's värderingar, inte för att han stödjer extremfeministerna fullt ut på alla plan.

Så näe, eventuell politisk korrekthet är knappast anledningen till att KB ständigt är aktuell som skådis.
Citera
2017-12-07, 05:46
  #263
Medlem
Stryp-Enoks avatar
Är väl möjligt det skulle kunna stämma men med det sagt...

Att minnas exakt vad som skett långt tillbaka i tiden är inte lätt. Vi skapar ofta egna minnesbilder. Är svårt nog att detaljerat minnas något som skett för 5 år sedan. 25 år är en vääääldigt lång tid.

Sedan är också grejer som mäns våld mot kvinnor,feminism, "female empowerment", våldtäkt etc saker som diskuterats väldigt mycket i samhället. Det rör upp upp känslor, skapar engagemang och debatt. Alltså det finns en push att kvinnor inte ska låta män komma undan med att uppföra sig som svin, kvinnor uppmanas att stå på sig, anmäla( vilket är rätt såklart).

Så med detta i åtanke, ett väldigt laddat ämne, 25 år har förflutit, faktorer som kan tala för att hon kanske minns detaljer fel i händelseförloppet. Möjligt dem bara hade vanlig sex men att små felaktiga detaljer bit för bit skapats i hennes minnes pga samhällsklimatet och den långa tid som förflutit. Sen blir det som det blir.

Eller så är han skyldigt, är ju också såklart ett alternativ.
__________________
Senast redigerad av Stryp-Enok 2017-12-07 kl. 05:55.
Citera
2017-12-07, 06:24
  #264
Medlem
Men orka dra upp något som hänt för 25 år sedan!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in