Citat:
Ursprungligen postat av
Nospheratu
Varför envisas då män som inte får partners via tinder med att försöka på tinder? Jag menar, du kan ju lika gärna observera att vissa individer drar in hundratusentals kronor på poker. Och därmed konstatera att det är ett jättebra sätt att tjäna snabba pengar. Vilket kanske inte riktigt fungerar för exakt alla människor vid närmare undersökning. Vissa kommer bara förlora pengar på nätpoker om de försöker. Är det inte rimligt att ge fan i nätpoker eller tinder om man upptäcker att det helt enkelt inte fungerar?
Det tar en hyfsat lång tid att upptäcka det. Stegen ser ut som så förkillar 0-7 på utseendeskalan
1. Wow med ett knapptryck kan jag ligga
2. OKej det var svårare än vad jag trodde men någon tjej i samma liga borde jag kunna få om jag betalar för alla extratjänster och är riktigt aktiv
3. Någon kvinna borde jag kunna få, jag satsar på de under min liga
4. Vad är det här för jävla skit, 2 matchningar på 1 månad och de svarar inte när jag skriver. Samtidigt träffar kompisen som är en 9a på skalan 1 tjej per vecka.
5. Vad är det som händer, flashback kanske vet(alternativt diskutera med en vän)
6. Flashback säger att det är skitsvårt om man inte snygg, jag skapar en fajkprofil för att se om det stämmer
7. Flashback var rätt, top 20% män eller valfri tjej och matchningarna och svaren ramlar in
8. Nu skiter jag i det här!
När person 1 har gått igenom alla de här stegen under 1-2 år så kommer en ny generation av hoppfulla män . Ett ständigt inflöde av män, därför alltid fullt av män som inte lärt sig läxan.